10 Shenjat që Trupi Juaj Nuk Mban Më… Ka Nevojë Ur.gjente

Edhe pse trupat tanë kanë aftësinë për t’u vetë-pastruar herë pas here, ata gjithashtu na japin indikacione se ju nevojitet ndihmë shtesë. Sistemi imunitar, veshkat dhe mëlçia funksionojnë njëkohësisht për largimin e toksinave nga trupi juaj.

Loading poll ...

Sidoqoftë, kur këto toksina tejkalojnë aftësinë e trupit për t’i hequr, ato ruhen brenda nesh për periudha të gjata kohore derisa ne të ndërmarrim veprime për t’i hequr ato plotësisht.

Ja se nga vijnë toksinat dhe shenjat që trupi po përpiqet t’ju tregojë se keni nevojë për detoks:

Çfarë dimë ne për toksinat?

Siç e dimë të gjithë, një toksinë është një lëndë e dëmshme e huaj që hyn në trup. Nëse nuk largohet nga sistemi imunitar, ajo mund të ruhet në trup për vite pa shfaqur shenja se ekziston.

Vetëm kur nivelet e toksinave të rriten deri në pikën që trupi nuk është në gjendje t’i mbajë, do të fillojë të përjetojë sim.ptoma të ndryshme, duke sinjalizuar nevojën për detoksifikim.

Nga vijnë toksinat:

Toksinat mjedisore

Këto toksina zakonisht vijnë nga vende industriale ku ka makina, ndotja e ujit dhe ajrit, rrezatimi, pesticidet dhe herbicidet; ose në produktet e pastrimit, sprejet e flokëve, parfumeve dhe kozmetikës që mund të gjenden në shtëpi.

Toksina e mënyrës së jetesës

Zakonisht toksinat vijnë nga kimikatet që i vendosim në trupin tonë, siç janë sheqeri, barnat me recetë, ushqimet e përpunuara, alkooli, kafeina dhe duhani.

Reaksionet metabolike

Kur trupat tanë fillojnë të shpërbëjnë proteinat, sheqernat dhe yndyrnat, ata natyrshëm fillojnë të prodhojnë mbeturina toksike. Kur një dietë nuk përmban elemente të mjaftueshme ushqyese, toksinat krijohen në trup.

Toksinat e zorrëve

Trakti gastrointestinal është i mbushur me baktere që ndihmojnë në tretjen e ushqimit të trupit. Kur ka një rritje të tepruar të baktereve në traktin e zorrëve atëherë toksinat hyjnë në rrjedhën e gja.kut dhe rezultojnë në probleme të ndryshme shëndetësore.

Toksinat emocionale

Stresi, frika apo ngjarjet traumatike mund të ndikojnë në sistemet nervore dhe hormonale, të cilat pastaj ndikojnë në aftësinë e trupit tuaj për t’u detoksifikuar.

1. Shtimi në peshë

A keni vërejtur një rritje të vazhdueshme të peshës suaj, pavarësisht faktit se jeni duke numëruar kaloritë dhe po ushtroheni? Ndoshta një mbingarkesë toksike e ka fajin.

Shumë toksina janë lipofilike që tregon se ato janë duke u ruajtur në yndyrën trupore. Toksinat lipofilike përmbajnë pesticide dhe dioksina që shkaktojnë që trupi të prodhojë më shumë qeliza yndyrore në mënyrë që të ruajë më shumë toksina në të.

Kjo e bën pothuajse të pamundur për të humbur peshë derisa të largoni toksinat në trup.

Lodhje të vazhdueshme

A jeni duke fjetur mjaftueshëm, por ende ndjeheni të lodhur gjatë gjithë kohës? Një mbingarkesë toksike mund të jetë arsyeja.

Kur trupi juaj ka një sasi të tepërt të toksinave, krijon shumë stres tek gjendrat e veshkave. Një mbingarkesë toksike afatgjatë mund të çojë në lodhje veshkash që ju bën të ndiheni të lodhur dhe të përgjumur.

Për më tepër, disa toksina të tilla si kafeina në fakt mund të prishin funksionet adrenale negativisht duke e detyruar trupin tuaj të qëndrojë në gjendje alarmi, ndërsa përpiqet të pastrojë toksinat.

3. Pagjumësia

Nëse ndjeni se trupi juaj është vazhdimisht në gjendje alarmi dhe i stresuar, ndoshta ka një mungesë ekuilibri në nivelin tuaj të kortizolit. Kortizoli është një hormon që trupi e lëshon (veçanërisht në mbrëmje) për të lehtësuar stresin.

Nivelet e kortizolit tek individët e shëndetshëm janë të larta në mëngjes dhe bien gradualisht gjatë gjithë ditës.

Kur ka një mungesë ekuilibri, nivelet e kortizolit në mbrëmje rriten. Kjo do të thotë që ju ndiheni më energjikë dhe aktivë në mbrëmje sesa në mëngjes.

Pagjumësia afatgjatë pastaj krijon probleme serioze shëndetësore siç është sëm.undja e zemrës, prandaj është e rëndësishme që të pastroheni nëse mendoni se një çekuilibri i kortizolit është shkaku.

4. Dëmtim të të menduarit

Toksinat mund të ndikojnë drejtpërdrejt në tru. Kjo përfshin glutamatin monosodium(MSG) dhe/ose aspartame. Nëse jeni vazhdimisht të hutuar gjatë ditës pa asnjë arsye të veçantë atëherë mund të jetë arsyeja e lartë e toksifikimit.

Këto elemente kanë aftësinë për të vrarë qelizat e trurit dhe për të parandaluar oksidimin e trurit. MSG është zakonisht i pranishëm në ushqime dhe mishin e përpunuar shumë, ndërsa aspartama gjendet në pijet pa sheqet, çamçakëz dhe pastë dhëmbësh.

Është e rëndësishme të ulni nivelin e këtyre eksitocinave nga dieta juaj.

5. Dhimbje koke të pashpjegueshme

Nëse vazhdimisht e gjeni veten duke vuajtur nga dhimbje koke të pashpjegueshme, kjo mund të jetë një shenjë se nivelet e toksicitetit tuaj janë më të larta se normalja.

Toksinat që ndikojnë në tru mund të shkaktojnë dhimbje koke të vazhdueshme pasi të keni konsumuar ushqime që përmbajnë ato elementët që më sipër.

Megjithatë, ka toksina të tjera që mund të çojnë në dhimbje koke si ngjyruesit ushqimorë, elementës ruajtës të ushqimit dhe metalet e rënda.

6. Ndryshimet e humorit

Nëse përjetoni ndryshime humoresh gjatë gjithë ditës, kjo është një shenjë se ekziston një çekuilibër hormonal në trupin tuaj. Toksinat si xenoestrogjeni shkaktojnë pabarazi hormonale që mund të ndikojnë në të dyja gjinitë.

Xenoestrogheni është një përzierje sintetike e hormoneve që veprojnë si estrogjen në trup. Zakonisht gjenden në përbërësit industrialë të tilla si ftalat, BPA dhe PCBShmangia e përdorimit të plastikës, veçanërisht në kuzhinë, mund të zvogëlojë nivelet e xenoestrogjeneve në trup.

7. Erë e pakëndshme e trupit

Nëse keni vazhdimisht frymëmarrje me erë të keqe, gazra dhe jashtëqitje në erë të rënde, kjo mund të jetë një shenjë se mëlçia dhe zorra e trashë po përpiqen të heqin një peshë shumë toksike.

Nëse ndiheni sikur jeni fryrë për periudha të gjata kohore, nuk keni uri dhe aroma e keqe e trupit është e vazhdueshme, atëherë duhet të ndihmoni trupin tuaj të shuajë toksinat.

Provoni qumështin e gjedhit, vajin e ullirit dhe lëngun e limonit për të bërë një rrjedhje të plotë për të detoksifikuar efektivisht mëlçinë.

8. Kapsllëku

Është jetike largimi i mbeturinave nga trupi ynë në baza ditore. Nëse nuk keni lëvizje të zorrëve çdo ditë për shkak të mungesës së antioksidantëve në dietën tuaj, atëherë toksinat absorbohen në qarkullimin tuaj të gja.kut dhe fillojnë të shtohen.

Pirja e sasisë së ujit së bashku me një dietë të pasur me antioksidantë dhe fibra mund të eliminojë kapsllëkun, fryrjen dhe parandalimin e përhapjes së toksinave në qarkullimin e gja.kut.

9. Dhimbjet e muskujve

Nëse jeni duke vuajtur nga dhimbje të reja muskulore dhe të pashpjegueshme, atëherë kjo mund të jetë një shenjë e një ngarkese shumë toksike në trupin tuaj.

Toksinat kanë aftësinë për të stimuluar receptorët e dhimbjeve të vendosura në muskujt, të cilat pastaj çojnë në spazma muskulore, dhimbje ose vështirësi të tjera.

Toksinat zakonisht kanë një efekt të menjëhershëm në muskujt, sepse zakonisht vijnë nga ushqimi që është ngrënë gjatë ditës.

Nëse keni përjetuar dhimbje të pashpjeguar të muskujve, mbani një shënim në ditarin tuaj kur ju ka ndodhur dhe atë që keni ngrënë gjatë ditës për të parë se cilat ushqime mund ta shkaktojnë atë.

10. Reaksionet e lëkurës

Mëlçia është përgjegjëse për largimin e shumicës së toksinave nga trupi. Kur trupi është i mbingarkuar me toksina, mëlçia nuk mund të vazhdojë më dhe organet e tjera përpiqen t’i heqin ato toksina përmes lëkurës, për shembull.

Kur lëkura përpiqet të eliminojë toksinat në trup, reagon keq sepse i percepton ato si helm. Kjo çon në akne, skuqje të lëkurës, ekzemë, etj.

Nëse besoni se trupi juaj është i tejmbushur në toksina dhe ju përjetoni ndonjë nga këto gjëra të përmendura më lart, është e rëndësishme të provoni një dietë detoksifikuese për t’i larguar ato nga trupi juaj.

Një dietë e pasur me ushqime të shëndetshme organike me shumë perime dhe fruta të pasura me antioksidantë mund ta ndihmojnë me të vërtetë trupin tuaj dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme.