12 Gjërat e Përditshme që e Zbukurojnë Lëkurën Tuaj më Shpejt se çdo gjë Tjetër…

Hulumtimet tregojnë se ka shumë faktorë që ndikojnë në gjendjen e lëkurës sonë: mungesa e gjumit, ekspozimi ndaj diellit, stresi, mungesa e stërvitjes, ndotja e ajrit dhe konsumi i sheqerit.

Loading poll ...

Nuk është çudi që vetëm në SHBA femrat shpenzojnë rreth $ 300,000 gjatë jetës së tyre në produktet e bukurisë vetëm për fytyrën e tyre.

Ja se cilat produkte janë një alternativë natyrale ndaj produkteve kozmetike të lëkurës. Lexojeni këtë listë deri në fund dhe shkoni në kuzhinë për të nisur rrugëtimin tuaj drejt një lëkure të përsosur:

1. Lëkura e bananes

Bananja dhe lëkura e saj ndihmojnë në trajtimin e akneve, zvogëlimin e puçrrave dhe heqjen e rrudhave.

Fërkojeni lëvoren e bananes në zonën me puçrra derisa brenda zona brenda lëvores të errësohet, lëreni atë për pak kohë dhe pastrojeni fytyrën me ujë të ngrohtë. Përsëriteni procedurën për disa ditë.

Për të hequr rrudhat, aplikoni pak banane pure në zonën e rrudhur.

Bananet dhe lëkurat e tyre janë të dobishme për ushqimin dhe hidratimin e lëkurës, sepse ato përmbajnë shumë vitamina dhe minerale si kaliumi, magnez, fibra dhe proteina.

2. Mjalti

Mjalti gjithashtu mund të përdoret për të përmirësuar gjendjen e lëkurës tuaj dhe si një trajtim kundër puçrrave për shkak të elementëve të tij antibakterialë, antiseptik dhe shërues.

Nëse aplikoni mjaltin duke e njomur lëkurën dhe e masazhoni atë çdo ditë, njollat në lëkurën tuaj do të reduktohen dhe lëkura do të bëhet e butë, e lëmuar dhe e shëndetshme.

3. Sodë buke

Soda e bukës është një alternativë e mirë për pastrimin natyral të fytyrës. Ju mund ta përzieni atë me mjaltë dhe vaj ulliri për të përgatitur një maskë fytyre që heq qelizat e vdekura të lëkurës, zbut lëkurën dhe neutralizon pH e saj.

Për rezultate më të mira, përdoreni këtë maskë një herë në javë. Një përzierje e vajit të kokosit dhe sodës së bukës është gjithashtu një ilaç i mirë kundër ekzemës.

4. Kastraveci

Kastraveci është i mirë për lëkurën tuaj si vetëm ashtu edhe i kombinuar me kosin. Një maskë me kastravec freskon lëkurën, rivitalizon dhe hidraton atë dhe zvogëlon ënjtjen.

Është i mirë për të lehtësuar djegien e diellit dhe për të hequr qafe fryrjen rreth syve. Për të bërë këtë të fundit vetëm vini dy feta kastraveci në sytë tuaj dhe relaksohuni.

5. Limoni

Dermatologët nuk e rekomandojnë përdorimin e limonit në fytyrë, veçanërisht nëse keni lëkurë të ndjeshme, por ata pranojnë se lëngu i limonit mund të bëjë mrekulli në kombinim me përbërës të tjerë, si mjaltë, vaj ulliri, sheqer, kos ose kastravec.

Lëngu i limonit mund të ndihmojë në reduktimin e puçrrave, largimin e vajit të tepërt të lëkurës dhe zbardhjen e saj.

6. Aloe Vera

Aloe vera përdoret shpesh në kozmetikë.Përveç elementëve shërues, ka efekt hidratues, anti-inflamator, antiseptik dhe anti-plakje në lëkurën tuaj. Xheli nga Aloe Vera mund të heqë njollat e errëta.

E gjitha ajo që ju duhet të bëni është që të merrni xhel nga një gjethe aloe vera dhe ta aplikoni atë në lëkurën tuaj çdo ditë për rezultate më të mira.

7. Patate

Nëse aplikoni patate në fytyrë dy herë në ditë, ajo do të ndriçojë lëkurën tuaj dhe do t’i japë një shkëlqim natyral.

Ju gjithashtu mund të përdorni feta të patateve të papërpunuara për të larguar rrathët e zinj nën sy, thjesht pritni dy feta dhe vendosini ato nën sy për pak kohë.

8. Vaj ulliri

Vaji i ullirit është i shkëlqyer për hidratimin e lëkurës tuaj, duke i dhënë asaj një shkëlqim natyral, duke e mbrojtur atë dhe duke riparuar qelizat e lëkurës.

Për të marrë rezultate më të mira, masazhoni me disa pika vaj ulliri në fytyrë dhe qafë, më pas vendosni një peshqir të ngrohtë në fytyrë për rreth 40 sekonda. Më pas, fshijni vajin e tepërt nga fytyra juaj.

9. Lëvore portokalli

Lëvorja e portokallit është e mrekullueshme për freskimin e lëkurës, ushqyerjen me vitamina të dobishme dhe lehtësimin e shenjave të akneve.

Përziejeni lëvoren e portokallit me ujë trëndafili ose kos, aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lëreni për 15 minuta.

Pastrojeni maskën me ujë të freskët dhe përsëriteni procedurën disa herë në javë.

10. Çaj jeshil

Çaji jeshil mund të zmbrapsë shenjat e para të plakjes, të ringjallë lëkurën dhe t’i japë një shkëlqim të natyrshëm.

Ai mund të përdoret në kombinim me sheqer në ngjyrë të kaftë ose me mjaltë për të bërë një maskë fytyre qetësuese. Nëse bëni disa kube akulli me çaj jeshil, mund t’i përdorni për të pastruar dhe rifreskuar lëkurën tuaj çdo ditë.

11. Qumështi

Një nga sekretet e bukurisë së legjendës së lashtë, Kleopatrës, ishte një banjë me qumësht dhe mjaltë.

Qumështi i papërpunuar mund ta bëjë lëkurën tuaj të bukur, sepse përmban yndyrna të dobishme, vitamina, proteina dhe kalcium.

Qumështi mund të funksionojë si pastrues natyral dhe hidratues. Butësisht zhysni një leckë të lagur me qumësht mbi fytyrën tuaj dhe më pas shpërlajeni me ujë.

12. Pastë dhëmbësh

Pasta e dhëmbëve është me të vërtetë e dobishme në luftën kundër akneve. Mund të përdoret në të dyja rastet, si njollat individuale ashtu edhe si një përbërës për larjen e fytyrës.

Për ta përdorur atë në njolla individuale, vendosni një sasi të vogël, lëreni të thahet për ca minuta dhe lajeni më pas.

Sigurohuni që të kontrolloni përbërësit e pastës përpara se ta aplikoni në lëkurën tuaj. Sulfat lauril natriumi, triclosan dhe fluorid natriumi mund të shkaktojnë acarim të lëkurës.