17 ushqimet që nuk lejojnë të plakeni shpejt , beni mire qe ti dini

Nëse sytë janë dritarja për shpirtin tuaj, atëherë lëkura është dritarja e shëndetit tuaj.

Loading poll ...

Lëkura juaj pasqyron atë çfarë ju hani, prandaj është e nevojshme që të keni kujdes me ushqimet që konsumoni.

Ne ju sjellim një listë të ushqimeve që reduktojnë plakjen. Meqenëse plakja fillon nga brenda, është e logjikshme që ju të filloni të kujdeseni për shëndetin dhe ushqimet që konsumoni.

Ju duhet të hani:

1. Peshqit e yndyrshëm

Përmbajnë Omega 3, zink dhe vitamin E.

2. Fruta të thata

Përmbajnë Omega 3,vitamina B,C, E dhe zink.

3. Avokado

Avokado është një tjetër ushqim që përmban yndyrna të shëndetshme.

4. Çaj jeshil

Përmban polifenole, të cilat nuk lejojnë dëmtimin e lëkurës.

5. Kos

Kosi përmban acid laktik, i cili nuk lejon irritimin e lëkurës dhe krijimin e akneve.

6. Mjaltë

Mjalti përmban antioksidantë dhe jo vetëm është i ngrënshëm, por mund të përdoret edhe si maskë për fytyrën.

7. Boronica

Ashtu si mjalti, përdoret edhe si maskë, edhe për t’u ngrënë. Është shumë i mirë për mbrojtjen e lëkurës.

8. Portokall

Dy arsye janë kryesore pse duhet të hani portokall, sepse përmban shumë vitamina C dhe gjithashtu janë të ngarkuar me ujë. Mos harrojmë se uji është një dehidratues shumë i mire.

9. Shegë

Ashtu si portokalli, shega përmban vitamin C. Shega gjithashtu përmban edhe kolagjen.

10. Domate

Domatet, përveç një burim i mirë i vitaminës C, përmbajnë karotenoide të mëdha, që shërbejnë për largimin e rrudhave.

11. Sinaq dhe lakër jeshile

Perimet me gjethe jeshile si spinaqi dhe lakër jeshile, janë plot me vitamina  si A, C dhe E.

12. Speca

Nga të gjitha frutat dhe perimet, specat e kuqe dhe të verdhë përmbajnë vitaminat më të madhe. Ata janë gjithashtu të pasura me vitamina B6 dhe B9.

13. Ushqime të fermentuara

Jo vetëm kosi është i shëndetshëm për lëkurën, por  të gjitha ushqimet e tjera të fermentuara. Kjo sepse përmbajnë baktere miqësore me probiotikë, që parandalojnë rrudhat.

14. Tumerik

Tumeriku është një super produkt që veç të mira sjell. Ndihmon në largimin e akneve, largon skuqjen,irritimin etj.

15. Kakao e papërpunuar

Kakao e papërpunuar përmban antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë lëkurën.

16. Drithëra

Drithërat janë plot me magnez. Magnezi ndihmon trupin të përthithë vitaminat.

17. Vaj ulliri

Një ndër vajrat më të mirë është ai i ullirit, sepse përmban acide yndyrore omega-3 dhe polifenolet, që mbrojnë  lëkurën nga dëmtimi dhe irritimi , ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .