4 Shenjat e Fshehura të Arterieve të Bllokuara, Ushqimet më të Mira për Parandalim

Mbajtja nën kontroll e shëndetit tonë mund të jetë e vështirë, sidomos në këtë botë me ritme të shpejta, ku ngrënia joshëndetshëm është mënyra më e shpejtë për të kaluar një vakt.

Loading poll ...

Për fat të keq, ushqimet jo të shëndetshme mund t’i hapin rrugën arterieve të bllokuara. Ju mund të mendoni se keni shëndet të përsosur, por mund të keni arterie të bllokuara pa e ditur atë.

Por çfarë ndodh kur janë bllokuar arteriet?

“Arteriet e bllokuara rezultojnë nga një ndërtim i një substance të quajtur plaque në muret e brendshme të arterieve. Pllaka arteriale mund të zvogëlojë rrjedhjen e gjakut ose, në disa raste, ta bllokojë atë plotësisht.

Arteriet e dëmtuara fort rrisin gjasat për sulme në zemër, goditje, madje edhe vdekje.

Si fillim, shikoni shenjat e fshehura të artereeve të bllokuara që mund të mos i vini re dhe pastaj shihni llojet më të mira të ushqimeve që duhet të hani për ta parandaluar atë.

Rënia e papritur e flokëve

Pavarësisht moshës, një studim i 37,000 burrave zbuloi se tullacllëku në pjesën e sipërme të kokës sugjeroi praninë e arterieve të bllokuara, si dhe një studim i 7,000 njerëzve (4,000 prej të cilave ishin gra) zbuluan se tullacllëku mesatar deri në rastet më të rënda rrit rrezikun e vdekjes nga sëmundje të zemrës në të dy grupet, tek burrat dhe gratë.

Ju mund të mendoni se është thjesht e trashëgueshme në familjen tuaj, por gjithashtu mund të jetë një shenjë e arterieve të bllokuara që çon në sëmundje të zemrës.

“Lidhja biologjike midis humbjes së flokëve dhe sëmundjeve të zemrës mund të përfshijë nivele të larta të hormoneve mashkullore. Skalpi i kokës ka një densitet më të lartë të receptorëve të hormoneve mashkullore dhe nivelet e larta të hormoneve të tilla si testosteroni shoqërohen me një rrezik në rritje të forcimit të arterieve dhe koagulimit të gjakut.”

Ju duhet ta merrni seriozisht në konsideratë dietën tuaj dhe shëndetin tuaj nëse shihni që flokët tuaj po bien në mënyrë të moderuar deri në rënie të mëdha, sepse mund të jetë mënyra e trupit tuaj për t’ju thënë se diçka duhet të ndryshojë.

Dhimbje në pulpat e këmbëve

Veçanërisht gjatë ecjes, dhimbja në pulpa quhet “klaudizim”. Atherosclerosis mund të jetë shkaku i bllokimit të arterieve tuaja para se arteria e bllokuar të zbulohet, sidomos tek njerëzit që pinë duhan.

Nëse ndieni dhimbje në pulpat tuaja kur ecni dhe nuk ka ndonjë shpjegim tjetër për të, si një punë me orë të zgjatura një ditë më parë, ju duhet ta merrni seriozisht dhimbjen në këmbën tuaj.

Një mjek do të matë rrjedhën e gjakut dhe presionin në mënyrë që të përcaktojë nëse keni apo jo qarkullimin e dobët të gjakut. Kjo mund të ndihmojë në vlerësimin e problemeve të zemrës dhe arterieve të bllokuara sa më herët që të jetë e mundur, që të mos ndodhë ndonjë dëm tjetër.

Rrudha në llapën e veshit

A i vëreni me vëmendje veshët tuaj, veçanërisht llapat e veshëve? Jo, unë nuk na e merr mendja.

Janë të shumtë ata që nuk e bëjnë! Megjithatë, nëse keni arterie të bllokuara, ju mund të dalloni se ju keni një rrudhë në kufirin që shkon nga kanali juaj i veshit deri në pjesën e poshtme të veshit tuaj.

Natyrisht, kjo është e gjitha për shkak të qarkullimit të dobët të gjakut nga arteriet tuaja të bllokuara.

Sipas Profesorit të Mjekësisë dhe autorit Joel K. Kahn, MD, “Edhe pse disa profesionistë mjekësorë kanë argumentuar se një rrudhë është vetëm një shenjë e përgjithshme e plakjes, hulumtuesit vitin e kaluar kanë përdorur metodën më të sofistikuar për të matur arteriet e bllokuara dhe kanë gjetur se rrudhja e veshit parashikonte sëmundjet e zemrës edhe pasi autorët llogariten faktorë të tjerë të rrezikut, të tilla si mosha dhe pirja e duhanit.

Nëse e vëreni këtë rrudhje të veshit, është e rëndësishme të shkoni te një mjek për të marrë vlerësimin mbi problemet e zemrës ose arteriet e bllokuara.

Disfunksion erektil

Natyrisht, mosha e vjetër gjithashtu mund të jetë një faktor kur bëhet fjalë për mosfunksionimin erektil, por për burrat që janë në moshë të ndryshme, ky mund të jetë një tregues i madh për arteriet e bllokuara.

Shumica e meshkujve u diagnostikuan me arterie të bllokuara pas 3 deri në 5 vite të mosfunksionimit fillestar erektil.

Është e rëndësishme të njihni shenjat e një arterieje të bllokuar, në mënyrë që të mund të kontrolloheni nga një mjek, por është po aq e rëndësishme të njihni llojet e ushqimit të cilat ndihmojnë në parandalimin e bllokimit të arteries tuaj.

Ja cilat janë disa nga ushqimet magjike:

Perime të freskëta

Të ushqyerit me perime është shumë e rëndësishme! Ka një arsye përse prindërit tuaj gjithmonë u përpoqën t’ju bëjnë të hani perimet.

Ushqimet e bimëve janë shumë të pasura në minerale, fibra dhe vitamina, të cilat janë perfekte për të mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm dhe arteriet tuaja të lira nga bllokimi.

Njerëzit që hanin 8 ose më shumë lloje perimesh kishin 30 për qind më pak gjasa për të patur një sulm në zemër ose goditje në tru se sa njerëzit që konsumonin 1 ose më pak perime”.

Erëzat

Një nga mënyrat më të lehta dhe më të shijshme për ta mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm kur është fjala për arteriet e bllokuara është shtimi i erëzave në ushqimin tuaj.

Shumica e bimëve dhe erëzave janë edhe medicinale për trupin, që do të thotë se edhe pse ata japin shije dhe duken jo të shëndetshme, ata janë në të vërtetë shumë të mira për ju.

A keni menduar pse?

Erëzat “janë koncentrate të bimëve, kështu që ato përmbajnë të njëjtat kimikate mbrojtëse që bimët përdorin për të shmangur dëmtuesit dhe sëmundjet. Kur konsumojmë këto elemente nga erëzat, ato mbrojnë qelizat e trupit tonë nga sëmundja gjithashtu. ”

Peshqit

Disa lloje peshqish janë plot me acide yndyrore omega-3, të cilat janë ideale për shëndetin tuaj të zemrës. Këto acide yndyrore aktualisht pakësojnë ritmet e zemrës, ulin tensionin e gjakut dhe zvogëlojnë inflamacionin.

“Peshqit e yndyrshëm si salmoni dhe sardelet janë të pasura me acide yndyrore omega-3 që do ta ndihmojnë zemrën tuaj të mbajë një ritëm të qëndrueshëm. Duke konsumuar edhe vetëm një peshk në javë, mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes nga një atak në zemër me 52%. ”

Gjethe të gjelbëra

Rukola, marule, spinaqi dhe panxhari janë të gjitha të pasura në nitrat, të cilat ato i marrin nga toka. Nitratet shndërrohen në gaz gjatë tretjes suaj, duke ndihmuar në parandalimin e koagulimit të gjakut, që nga ana tjetër minimizon problemet dhe goditjet e zemrës.

Gjithashtu, “ushqyerja me zarzavate të mbushura me lëndë ushqyese (si spinaq) periodikisht mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës me 11 për qind”.

Prandaj, nëse po kërkoni një mënyrë për të parandaluar arteriet e bllokuara, atëherë gjethet e gjelbëra janë një nga mënyrat më të mira.

Shmangia e arterieve të bllokuara dhe sëmundjes koronare të zemrës është shumë më mirë se sa përballja me të. Mbajini parasysh këto simptoma, ndërkohë që përmirësoni dietën tuaj ushqimore që mund të parandalojnë bllokimin e arterieve. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .