5 Lloje të Dhimbjeve të Kokës dhe Mënyrat për t’u Çliruar Prej Tyre

A ka ndonjë person në botë që nuk ka pasur kurrë dhimbje koke?

Loading poll ...

Në disa raste, ne mund ta zgjidhim këtë problem të bezdisshëm me veten, por nganjëherë duhet të vizitohemi menjëherë nga një mjek.

Më poshtë gjeni një udhëzues të detajuar për t’ju ndihmuar të identifikoni llojin e dhimbjes së kokës që keni, si dhe strategjinë më të mirë për lehtësimin e dhimbjeve:

Dhimbje koke tensionuese

Ky është lloji më i shpeshtë i dhimbjes së kokës: të gjithë e kanë përjetuar të paktën një herë në jetën e tyre.

Simptomat:

Zakonisht, kjo është një dhimbje jo e mprehtë që nuk pulson. Kjo lloj dhimbje shpesh shkakton një ndjesi presioni që ndihet sikur shtrëngon ballit tuaj. Më shpesh, intensiteti i dhimbjes rritet nga mëngjesi deri në mbrëmje.

Shkaqet:

Faktorët që duket se kontribuojnë në dhimbje koke tensionuese janë stresi i fortë, lodhja, postura e dobët dhe mbajtja e kokës në një pozicion të papërshtatshëm për një kohë të gjatë.

Dhimbje koke të tilla kronike janë të rralla dhe shpesh shoqërohen me dëmtime të kokës ose qafës.

Trajtimi:

Ju mund të merrni ndonjë qetësues për të hequr qafe dhimbjen. Megjithatë, kjo duhet të përdoret vetëm me raste.

Nëse dhimbja e kokës ndodh shpesh dhe zgjat për një kohë të gjatë, konsultohuni me mjekun tuaj. Gjithashtu, përpiquni të jeni fizikisht aktiv, të shtriqni rregullisht shpatullat dhe qafën dhe të kaloni më shumë kohë jashtë.

Dhimbje koke në sinuse

Kjo lloj dhimbje koke shkaktohet nga sinoziti. Shpesh shoqërohet me ethe, enjtje të fytyrës dhe tension në ballë dhe në mollëza.

Simptomat:

Ju do të ndjeni një presion të thellë dhe dhimbje në ballin tuaj në zonën e vetullave dhe nën sy. Dhimbja zakonisht bëhet më e fortë kur ju lëvizni befas kokën. Ju gjithashtu mund të keni hundë të rrjedhshme ose të bllokuara dhe të ndiheni të lodhur.

Shkaqet:

Dhimbjet e kokës Sinusiane shkaktohen nga sinoziti. Ato janë gjithashtu një ndërlikim i zakonshëm pas një të ftohure ose janë rezultat i një alergjie sezonale.

Trajtimi:

Dhimbje të tilla koke rrallë largohen vetë. Në disa raste të tjera është më mirë të vizitoheni nga një mjek i cili me siguri do të përshkruajë antibiotikë.

Migrena

Të gjitha simptomat e kësaj dhimbje koke të rëndë ndodhin gjatë një sulmi të migrenës që përparon përmes katër fazave kryesore.

Shkaqet:

Një migrenë shpesh lidhet me një thyerje të proceseve metabolike dhe zgjerimit të enëve të gjakut në tru. Një person gjithashtu mund të trashëgojë një predispozitë gjenetike për zhvillimin e migrenës.

Trajtimi:

Aktualisht nuk ka shërim për migrainën, edhe pse një numër trajtimesh janë në dispozicion për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave.

Ju duhet të takoni mjekun tuaj për të zgjedhur ilaçet e duhura. Për më tepër, stërvitja e rregullt do t’ju ndihmojë të përmirësoni ndjeshëm shëndetin tuaj.

Dhimbje koke e përqëndruar

Dhimbje të tilla koke janë të rralla, duke prekur më pak se 1% të popullsisë. Ato janë pesë herë më të zakonshme tek meshkuj sesa tek femrat.

Simptomat:

Një dhimbje koke e tillë mund të shkaktojë një dhimbje therëse prapa ose rreth syve tuaj, zakonisht në njërën anë të kokës. Shpesh zhvillohet gjatë gjumit.

Simptomat mund të përfshijnë gjithashtu skuqje të syve, ndjeshmëri ndaj dritës dhe lotim të syrit. Dhimbja zakonisht zgjat nga 15 minuta në 1 orë.

Shkaqet:

Shkencëtarët nuk e dinë saktësisht se çfarë e shkakton këtë dhimbje koke. Ato janë më së shpeshti të lidhura me ndërprerjet në orën biologjike të trupit.

Trajtimi:

Trajtimi i këtyre dhimbjeve mund të jetë i ndërlikuar, sepse dhimbja shfaqet dhe zhduket në mënyrë spontane dhe në një moment. Vetëm një mjek mund t’ju ndihmojë ta zgjidhni këtë problem.

Dhimbje koke nga të pirët

Shkaqet:

Ne dëgjojmë shumë versione të ndryshme përse njerëzit shpesh kanë një dhimbje koke pasi pijnë alkool.

Një prej tyre sugjeron se alkooli shkakton zgjerimin e enëve të gjakut dhe ndikon në nivelin e serotoninës në trup. Për më tepër, alkooli promovon humbjen e ujit dhe dehidratimin, që shkaktojnë migrena të mëdha.

Trajtimi:

Vendimi më i mirë është që të merrni një ilaç kundër dhimbjeve, të pini shumë ujë dhe të bëni një gjumë të mirë.

Ju duhet ta merrni seriozisht një dhimbje të tillë. Nëse keni dhimbje koke pasi konsumoni edhe një sasi të vogël të alkoolit, mund të tregojë se jeni duke vuajtur nga një formë e butë e migrenës.Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .