6 përfitimet shëndetësore të ujit të ngrohtë esëll në mëngjes. Pse jo , mos ti provoni dhe ju

Sapo zgjohemi në mëngjes, veprimi i parë që duhet të bëjmë është të pimë një gotë ujë, e nëse është i ngrohtë edhe më mirë. 

Loading poll ...

Uji jo vetëm që është përbërësi kryesor i organzizmit të njeriut, por merr pjesë dhe në të gjitha proceset jetike të metabolizmit. 

Më poshtë do të lexoni 5 arsyet përse duhet të pini ujë të ngrohtë me stomakun bosh 

Pastron organet

Uji nxit shpërbërjen e ushqimit në stomak , përmirëson traktin digjestiv dhe pastron organet nga toksinat.

Nxit Metabolizmin

Pirja e një gote ujë në mëngjes përshpejton proceset metabolike. 

Lehtëson dhimbjet

Shumë gra e konsiderojnë pirjen e ujit të ngrohtë me stomakun bosh, si një zgjidhje për dhimbjet men.struale 

Relakson muskujt e barkut dhe qetëson dhimbjet. Krahas dhimbjeve menstruale, uji i ngrohtë trajton të gjitha llojet e dhimbjeve sepse përmirëson qarkullimin kapilar .

Ju ndihmon të humbni peshë 

Me rritjen e temperaturës së trupit, ju jeni duke bërë që organizmi juaj të përshpejtohet dhe djeg yndyrnat e akumuluara më shpejtë. 

Përmirëson qarkullimin e gja.kut

Përmirësimi i qarkullimit vjen si rezultat i pastrimit të trupit nga toksinat. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është duke pirë një gotë me ujë të nxehtë në mëngjes.

Ngadalëson procesin e pla.kjes

Makthi i të gjitha grave është pla.kja e parakohshme. Në qoftë se ju pini një gotë me ujë të ngrohtë çdo mëngjes, ju mund ta parandaloni këtë. Uji ndihmon për të rritur elasticitetin e lëkurës dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .