7 Mënyra të Vërtetuara që Ulin Nivelin e Kortizolit

Trupi ynë prodhon kortizol kur stresohet dhe ky hor.mon realizon funksione të ndryshme.

Loading poll ...

Në të vërtetë, ai mban homeostazën e trupit, rregullon pre.sionin e gja.kut, inf.lamacionin, funksionet e zemrës, aktivitetin metabolik, i përgjigjet e sistemit imunitar, funksionimit të enëve të gja.kut dhe aktivitetit të sistemit nervor qendror.

Ky hor.mon prodhohet nga gjëndrat e veshkave, dy gjëndra të vogla të pozicionuara në krye të veshkave. Pavarësisht të gjitha funksioneve të tjera, kortizoli gjithashtu luan një rol kyç në mënyrën se si trupi çlirohet nga karbohidratet, lipidet dhe proteinat.

Megjithatë, stresi kro.nik mund të çojë në mbiprodhimin e kortizolit, duke shkaktuar efekte të shumta anësore, të tilla si ankthi, dep.resioni, imuniteti i dobët, shtimi në peshë, presioni i lartë të gja.kut, kolesteroli i lartë, sëm.undje të zemrës dhe probleme njohëse si vështirësi në të mësuar dhe kujtesë e dëm.tuar.

Prandaj, ne duhet t’i mbajmë këto niveletë qëndrueshme dhe këtu do të paraqesim 7 mënyra efektive për ta bërë këtë:

– Ushtrimet e rregullta ulin nivelet e kortizolit duke lehtësuar stresin dhe emocionet e tjera kundërproduktive

– Nivelet e kortizolit mund të ulen me ndihmën e një diete të shëndetshme, të pasur me fibra dhe proteina, dhe ushqime si vezë, peshk, mish pa dhjamë, liri, fruta, agrume, manaferra dhe zarzavate.

– Për më tepër, përfshini pesë vakte të vogla në ditë për të parandaluar urinë dhe dëshirat për ushqim që rrisin nivelet e kortizolit.

– Mungesa e gjumit është lidhur me një efekt negativ trupor dhe stresues, kështu që ju duhet të krijoni një rutinë të shëndetshme të gjumit në mënyrë që të zvogëloni nivelet e kortizolit

– Meditimi dhe ndërgjegjshmëria ulin nivelet e kortizolit, pasi ato trajtojnë ankthin dhe reduktojnë stresin. Një frymëmarrje e thellë është një mënyrë tjetër për çlirimin e ten.sionit dhe relaksimin e trupit

– Hulumtuesit në Universitetin Johns Hopkins zbuluan një lidhje midis izolimit social dhe niveleve të rritura të kortizolit tek minjtë, kështu lidhja njerëzore është thelbësore për shëndetin tonë fizik dhe mendor dhe në mënyrë drastike ul nivelet e këtij hormoni.

– Muzika ka veti të fuqishme për përmirësimin e humorit dhe është gjetur se rrit numrin e endorfineve (“kimikate të të ndjerit mirë”) dhe ul nivelin e hormoneve të stresit në tru

– Qeshja është zbuluar se është e lidhur me shumë përfitime fizike dhe mendore, duke përfshirë uljen e niveleve të kortizolit dhe përmirësimin e gjendjes shpirtërore

Përveç kësaj, studimet kanë treguar se dy suplementet ushqyese në vijim mund t’i ulin nivelet e kortizolit:

Vaji i peshkut – Është një burim i pasur i acideve yndyrore omega-3, të cilat ulin nivelet e kortizolit. Hulumtuesit kanë konfirmuar se përdorimi i suplementeve të vajit të peshkut ul ndjeshëm nivelet e kortizolit në përgjigje ndaj stresit.

Ashwagandha – Kjo barishte aziatike është përdorur zakonisht në mjekësinë tradicionale për të trajtuar ankthin dhe për të lehtësuar stresin dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .