8 Shenjat alar’mante kur Zemra po “FIKET”. Ja si ta parandaloni në kohë…

Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rreth 610,000 njerëz vdesin nga problemet e zemrës çdo vit në SHBA dhe jo vetëm.

Loading poll ...

Si burrat, ashtu dhe gratë janë të prekur nga sëmundjet e zemrës për shkak të arsyeve të ndryshme që lidhen me një mënyrë jetese të caktuar. Megjithatë, ka shumë shenja dhe paralajmërime që na informojnë për problemet e zemrës që ne duhet të jemi më shumë se të vetëdijshëm dhe t’i kuptojmë para kohe.

Në këtë artikull kemi grumbulluar 8 sinjale të problemeve të zemrës shumë të zakonshme që ju duhet t’i kushtoni vëmendje nëse i vini re.

1. DHIMBJE E FORTË QË PËRHAPET NË KRAH

Shumë njerëz përjetojnë dhimbje në krahun e majtë, ndërsa gratë përjetojnë të njëjtat dhimbje në të dy krahët. Disa gra kanë thënë gjithashtu se përjetuan një dhimbje të pazakontë në bërryl para se të kishin një atak në zemër.

Kjo ndodh sepse dhimbja e zemrës tuaj shkon drejt kurrizit kur nervat e trupit tuaj janë në gjendje “të acaruar” dhe truri juaj bëhet i “hallakatur” dhe ju mendoni se dhembja po ju vjen në anën e kundërt nga ajo e vërteta, por nuk është ashtu, ndaj dhe në disa raste shumica e njerke kanë gabuar në dallimin e anës së saktë ku dhemb zemra.

2. KOLLITJA E FORTË DHE E VAZHDUESHME

Kollitja mund të shkaktohet nga çështje të ndryshme dhe mund të jetë gjithashtu një shenjë e sëmundjes kardiovaskulare.

Kollitja e vazhdueshme që prodhon një lëng si të kuqërremtë që përmban gjak është shumë e zakonshme me dështimin e zemrës, pra nëse e vini re këtë fakt, duhet të alarmoheni pasi zemra juaj nuk funksionon siç duhet.

3. NIVEL I LARTË I ANKTHIT

Disa studime kanë treguar se njerëzit që vuajnë nga ankthi ekstrem në jetën e tyre janë të prirur ndaj sëmundjeve të zemrës.

Ankthi mund të shkaktohet nga mënyra jetese shumë stresuese ose çrregullime të ndryshme, përfshirë gjendjen e panikut dhe ankthin fobik. Disa nga efektet e ankthit në zemrën tuaj shkaktojnë takikardinë , tensionin e rritur të gjakut dhe uljen e ritmit të zemrës .

4. EDEMA E KËMBËVE

Kur zemra juaj nuk po pompon mirë gjakun, lëngu nga qelizat e gjakut rrjedh në indet përreth dhe këmbët janë gjymtyra kryesore që ju mund të shikoni problemet e para që shkaktohen nga kjo anomali që përmendëm më sipër.

Kjo quhet edemë dhe shumë njerëz që e kanë atë përveç problemeve të tjera, kanë edhe problemet me zemrën.

Duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë kësaj simptome dhe të caktoni sa më parë një vizitë me mjekun nëse vini re shenja të tilla në këmbët tuaja.

5. MUNGESA E OREKSIT, TË VJELLA

Shumë pacientë që vuajnë nga sëmundje të zemrës tregojnë një mungesë oreksi dhe të përziera, edhe nëse kanë konsumuar shumë pak ushqim.

Arsyeja për këtë është krijimi i lëngjeve rreth mëlçisë dhe zorrëve që ndërhyjnë aparati tretës. Këto simptoma zakonisht pasohen me dhimbje barku dhe nëse i përjetoni të gjithë së bashku, duhet të vizitoni mjekun tuaj menjëherë.

6. SKUQJE TË LËKURËS

Projekte të zhvilluara nga “The Journal of Allergy and Immunology Clinical and Journal of the American College of Cardiology”, një institucion amerikan i specializuar për problemet e zemrës, treguan se ekzema dhe herpesi janë faktorë me rrezik të lartë të sëmundjeve të zemrës.

Ata që kishin ekzemë patën një mundësi prej 48% të vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut dhe një mundësi 29% që të ketë kolesterol të lartë.

Përveç kësaj, ata që kishin herpes kishin 59% më shumë gjasa të kishin atake në zemër në krahasim me njerëzit që nuk vuajnë atë problem.

7. HUMBJA E NDJENJAVE

Humbja e ndjenjave dhe humbja e vetëdijes është shumë e zakonshme tek pacientët që vuajnë nga zemra. Nëse ndonjëherë ndjeni gulçim dhe ju jeni të sëmurë për një periudhë të shkurtër kohore, telefononi menjëherë mjekun dhe kontrolloni zemrën tuaj.

9. LËKURA JUAJ BËHET E BRISHTË

Kjo nuk është një nga simptomat më të zakonshme, por kur shfaqet, është për shkak të zvogëlimit të rrjedhjes së gjakut, zvogëlimit të numrit të qelizave të kuqe të gjakut dhe mund të jetë një shenjë se zemra juaj nuk pompon gjakun ashtu siç duhet. Mund të shfaqet në pjesë të ndryshme të trupit, por më së shumti shfaqet në gjymtyrë.

Megjithatë, nëse vëreni vrazhdësi mos krijoni panik. Kontrollohuni nëse po kaloni një periudhë të stresuar apo probleme të tjera si anemia .

BONUS:

Mos harroni se parandalimi nga një sulm në zemrë është çelësi për të qëndruar sa më të shëndetshëm për një kohë të gjatë.

Mos qendroni vetëm në zyrë, apo mos u bëni përtac! Sa më shumë të stërviteni dhe sa më shumë të ecni, aq më gjatë do të jetojë zemra juaj.

Dieta e ushqimit tuaj të përditshëm luan një rol shumë të rëndësishëm në jetgjatësinë e zemrës, por nuk duhet harruar edhe fakti që ju duhet t’i thoni “JO” përfundimisht pirjes së duhanit, pasi është një nga shkaktarët kryesorë në dëmtimin e zemrës. Per informacionin qe ju treguam ju lutemi, na e shperbleni dhe juve , vetem duke shtypur ( Foton apo Videon qe ndodhet me poshte ) . Faleminderit per mirkuptimin .