9 Shenja të Qarta që Trupi Juaj po Vuan për Magnez

Nëse vazhdimisht ndiheni të lodhur, dhe keni spazma të muskujve, ka shumë të ngjarë që trupi juaj po vuan mungesën e magnezit.

Loading poll ...

Mungesa e magnezit mund të shkaktojë sëmundje serioze, sepse shumë procese në trup varen nga ai.. Kjo është arsyeja pse duhet të qëndroni vigjilent dhe të jeni në gjendje të dalloni mungesën e magnezit në kohë.

Dëshirat për ushqime të ëmbla

Një dëshirë e zjarrtë për të ngrënë diçka të ëmbël tregon se ekziston një mungesë e disa mineraleve në trup, në veçanti, magnezit. Humbja e magnezit tek femra shpesh lidhet me menstruacionet.

Dhimbje muskulore

Dhimbjet e muskujve mund të jenë shumë të dhimbshme. Nëse vuani rregullisht nga kjo, mund të jetë një shenjë e niveleve të ulëta të magnezit. Magnezi dhe vitaminat D, E dhe B mund të parandalojnë dhimbjet muskulore. Bëni një kontroll tek mjeku për të parë nivelet e këtyre vitaminave dhe sigurohuni që të merrni dozën e rekomanduar ditore.

Pagjumësia

Mungesa e magnezit mund të shkaktojë pagjumësi. Magnezi është jetik për funksionin e quajtur “relaksimi i trurit”. Kjo aftësi e trurit na ndihmon të qetësohemi dhe të biem në gjumë. Siç kemi përmendur më parë, nivelet e ulëta të magnezit mund të çojnë në dhimbje të muskujve. Kjo shkakton sindromën dridhjeve të këmbëve veçanërisht natën , besoj se disa nga ju e kane vene re .

Sëmundja e kockave

Mungesa e magnezit mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të problemeve të kockave. Kjo mund të çojë në një rritje të rrezikut të thyerjes. Çështja është se mungesa e magnezit mund të zvogëlojë nivelin e kalciumit në gjak, dhe kalciumi është thelbësor për mbajtjen e eshtrave të shëndetshme.

Zbutës acidit

Nëse keni mungesë magnezi, ushqimi dhe acidi i stomakut kthehen në ezofag. Kjo çon në një ndjesi djegieje që quhet zbaticë acid ose urth.

Stresi dhe apati

Magnezi është një element thelbësor për ndërtimin e një sistemi të fortë nervor. Ky element është përgjegjës për relaksim. Me mungesën e magnezit në trup, një person ndjen ankth pa shkak dhe stres. Pra, rreziku i depresionit rritet në mënyrë dramatike.

Kapsllëku

Ka shumë arsye pse mund të keni kapsllëk, nga stresi tek një nën-konsum i fibrave. Magnezi ka një efekt relaksues në shumë pjesë të trupit, duke përfshirë edhe traktin e tretjes. Për shkak të mungesës së këtij minerali, zorrët nuk funksionojnë siç duhet, gjë që çon në kapsllëk.

Lodhja

Magnezi nevojitet për reaksione që krijojnë energji në qeliza. Pa magnez, nuk do të keni energji të mjaftueshme në nivelin qelizor. Kjo mund të shfaqet si lodhje, energji të ulët dhe mungesë lëvizshmërie.

Dhimbje të forta koke

Mungesa e magnezit mund të shkaktojë migrenë dhe dhimbje koke të shpeshta. Me mungesën e këtij minerali, enët e gjakut në tru ngushtohen dhe zgjerohen shpejt, gjë që shkakton migrenë. Një sasi e mjaftueshme e magnezit në trup pakëson rrezikun e ndryshimeve në enët e gjakut dhe eliminon dhimbje koke. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .