Aeroplani kthen liqenin në pistë, shpëtojnë mrekullisht udhëtarët

 

Një aeroplan pasagjerësh rrëshqiti nga një pistë në Florida duke përfunduar në lumë. Gjatë kohës që Boeing 737 po ulje në pistë ishte një stuhi e madhe. 

Asnjë prej 143 pasagjerëve në bord nuk u mori lëndime serioze.

Të paktën 20 pasagjerë u trajtuan me lëndime të lehta.

Aeroplani me qira, i operuar nga Miami Air International, fluturoi nga gjiri i Guantanamos në Kubë në një bazë ushtarake në qytetin e Jacksonville.

Pasagjerët thanë se aeroplani u ul gjatë një stuhie të madhe, duke u rrëzuar në lumin St. Johns River.

“Aeroplani goditi tokën dhe rrëshkiti, ishte e qartë se piloti nuk po e kontrollonte dot,”-tha pasagjerja Cheryl Bormann për CNN TV. “Ishim në ujë, nuk po e kuptonim ishte lumë apo oqean.”

Ndërsa pasagjerja shtoi se po nuhasnin erën e karburantit që po derdhej në lumë.

/Ora News.tv/