Arsyeja interesante, ja çfarë ndodh nëse hidhni sheqer në shampo

Të gjithë e dimë se sheqeri është i dëmshëm për trupin, por ja që paska një anë të mirë të tij. Një eksperte e estetikës thotë se sheqeri mund të bëjë mrekulli për flokët tuaj.

Loading poll ...

Dr. Francesca Fusco, dermatologe tek klinika “Ëexler Dermatology” në SHBA, sugjeron që të shtoni sheqer në shampo në mënyrë që të keni flokë më të shëndetshëm dhe më të fortë.

Në një intervistë të dhënë për Marie Claire, ajo shpjegon se shtimi i një luge gjelle sheqer në shampo rregullisht heq qelizat e vd*kur nga skalpi i kokës dhe e pastron atë me kujdes.

“Duke hequr qelizat e vd*kura të lëkurës, hiqen të gjitha papastërtitë dhe lëkura bëhet më e pastër dhe më e butë, në të njëjtën kohë”, shpjegon ajo.

Ekspertja rekomandon që ta përdorni sheqerin në çdo 4 larje, në mënyrë që të shmangni shtresëzimin e tepërt (heqjen e qelizave të vd*kura të lëkurës).

Duke folur për MailOnline, stilisti i flokëve Hiro Miyoshi, pronar i sallonit të bukurisë Hiro Miyoshi Hair & Beauty, tregon: “Skalpi i kokës është po aq i rëndësishëm sa flokët; mos edhe më shumë”.

“Nëse ai neglizhohet, mund të pengojë daljen e flokëve të reja. Duke shtuar një lugë gjelle sheqer, pastroni me kujdes skalpin ndërsa e lani me shampo dhe hiqni çdo qelizë të vd*kur të lëkurës ose papastërti. Në këtë mënyrë flokët bëhen më të shëndetshme dhe të payndyrshme” dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .