Ava Max: Ndihem vërtet shqiptare, vij nga një vend me femra shumë të forta

 

E lindur si Amanda Koci, vajza e emigrantëve shqiptarë që u arratisën në Amerikë në vitet ’90, këngëtarja e re e çmuar vendosi Ava Max si emrin e saj profesional kur ajo ishte vetëm trembëdhjetë vjeçe.

Ajo zgjodhi ‘Ava’ për të përfaqësuar anën femërore të personalitetit të saj dhe ‘Max’ atë mashkullore, thotë këngëtarja në një intervistë të fundit të dhënë për revistën Phoenix.

Kjo ndjenjë e dualizmit është bërë markë e nënshkrimit të Max-it – e përbërë nga flokët e saj asimetrike.

Një takim i rastësishëm në një klub me producentin që prodhon hit, Cirkut, i cili ka punuar me artistë të mëdhenj si Katy Perry, Miley Cyrus, The Weeknd dhe Rihanna çuan në maje yllin fillestar “Salt” dhe “Not Your Barbie Girl” , një feministe të ashpër të viteve ’90-ta.

Fundi i vitit 2018 shënoi suksesin e saj me projektin”Sweet But Psycho”, që shpërtheu në nivel global, duke arritur pothuajse 250 milionë shikime në YouTube.

E vetmja “So Am I” e saj e fundit është bërë një thirrje beteje për ata që ndihen si të huaj, përpara albumit të saj debutues të nxehtë që vjen këtë verë.

  

A ndiheni të lidhur me trashëgiminë tuaj shqiptare?

“Ndihem, ndihem! Ndihem vërtet shqiptare! Jam me fat që vi nga një vend me femra shumë të forta. Nëna ime, tezja ime, gjyshja ime, ato gjithmonë ua kanë thënë atë që kanë menduar burrave të tyre. E kam parë këtë dhe më ka pëlqyer teksa e shihja këtë duke u rritur. Kam qenë e bekuar. Por, përmes muzikës, shpresoj që ta ndaj këtë me dikë që ndoshta nuk ka pasur diçka të tillë në jetën e vet”.

Si është të rritesh si vajza e emigrantëve shqiptarë në Amerikë?

“Jam ndier sikur e refuzuar për faktin që isha shqiptare. Ndihesha paksa jashtë kornize kur jetoja në South Carolina”. 25-vjeçarja ka shtuar se një kohë nuk mund të përshtatej, mirëpo më pas kishte vendosur që të vazhdonte jetën sipas mënyrës së saj.

Femra më e fortë për të është nëna e saj, e cila e ka mësuar se “gjithçka është e mundur”.

“Mënyra si erdhi në Amerikë, ajo nuk e dinte gjuhën, nuk kishte para. Nëna dhe babai im bënin nga tri punë secili. Nuk i kam parë derisa i mbusha 10 vjet; jetoja me gjyshen time. Isha dhjetëvjeçare kur e blenë shtëpinë e tyre të parë. Nuk i kam parë për një kohë të gjatë, prandaj kur i shihja e shfrytëzoja kohën për të qëndruar me ta. E kam parë gjithë luftën që kanë bërë, sepse jeta nuk është e drejtë. Në fund të ditës, jeta ka shumë beteja, pos nëse ke lindur në një familje të pasur, që nuk ishte në rastin tim. Ata më mësuan të vazhdoj dhe të mos dorëzohem”, ka thënë ndër të tjerash Ava Max. /Lajmi.net/