Barishtja e mrekullueshme! Shëron veshkat, pankreasin, zorrët, mëlçinë dhe është e shkëlqyer për

Kjo bimë ka përfitime të jashtëzakonshme për shëndetin tonë, por për fat të keq ajo është harruar nga shumica e njerëzve.

Loading poll ...

Korianderi është një erëz që përdoret në gatim.

Por a e dini se cilat janë përfitimet shëndetësore?

Përveç aromës së këndshme, ajo jep një shije të veçantë për ushqimin.

Një kuriozitet shumë interesant është se romakët e përdorin koriandërin për të maskuar erën e keqe të mishit të kalbur.

Grekët, nga ana tjetër, e përdorën për të prodhuar parfume dhe vajra esenciale.

Edhe pse këto janë zakone të largëta, koriandëri mbetet shumë i mirë edhe sot, sidomos për virtytet e tij terapeutike.

Le të shohim disa:

1- Eliminimi i toksinave

Korianderi ndihmon në eliminimin e toksinave që vijnë në kontakt me trupin tonë. Ky problem është shumë më i zakonshëm sesa mund të imagjinohet.

2- Lehtëson problemet kardiovaskulare

Korianderi është i njohur për të rregulluar nivelet e kolesterolit. Kjo është për shkak se bima ka acide organike që rregullojnë kolesterolin.

3- Luftoni diabetin

Korianderi parandalon dhe ndihmon në kontrollin e diabetit.

4- Është një antioksidant natyral

Ai lejon trupin të luftojë radikalet e lira dhe të ngadalësojë procesin e plakjes, duke parandaluar zhvillimin e sëm.undjeve kr.onike.

Korianderi gjithashtu ndihmon në reduktimin e sim.ptomave të sëm.undjeve të zemrës, kan.cerit, artritit, diabetit, sëm.undjes së Alzheimerit.

5) Lu*ton ankthin

Korianderi ofron veti qetësuese dhe luan rol relaksues dhe qetësues.

Pra, nëse jeni nervoz, konsumoni koriandër!

6- Lu*toni pagjumësinë

Nëse jeni nga ata që lu*tojnë kundër mungesës së gjumit, koriandër ju ndihmon të zgjidhni problemin.

7- Redukton presionin e gja.kut

Kushdo që vuan nga hipertensioni mund të përpiqet të marrë koriandër. Vetëm 100 gram gjethe të freskëta të koriandrit janë të nevojshme.

8- Është antifungal dhe antibakterial

Falë këtyre vlerave, koriandri është e shkëlqyer për trajtimin e problemeve të lëkurës.

9- Është një deodorant natyral

Sepse korianderi është i pasur me klorofil, mund të përdoret si një deodorant i natyral.

Përveç kësaj, është në gjendje të çhelmojë veshkat, mëlçinë dhe sistemin e tretjes dhe të eleminojë bakteret që grumbullohen kur ne djersitemi.

10- Qetësoni dhimbjet men.struale

Konsumoni koriandër në sallatë (të kalitur vetëm me limon) ose të merret në formën e çajit dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .