Barishtja më e fuqishme që shkatërron herpesin, mykun dhe virusin e gripit!

Një anëtar tjetër i familjes se nenexhikut, eshte trumza,një barishte vendase në pellgun e Mesdheut e cila vjen ne shume varietete.

Loading poll ...

Fuqia mikrobike e trumzës është aq e fuqishme sa që disa vajra janë të sigurt për t’u përdorur në cdo situate, disa jo.

Trumza është një nga vajrat më të përdorura dhe më të dobishme pasi ka shenja të dukshme antivirale, baktericide, fungicidale, antibiotike, diuretike, antispazmatike, ekspektorante dhe pronat antiseptike që e bëjnë të mrekullueshme gjatë sezonit të ftohtë dhe të gripit.

Përveç vrasjes së mikrobeve, trumza ndihmon trupin për të eliminuar toksinat dhe për të rritur sistemin imunitar duke mbështetur formimin e qelizave të bardha të gjakut, duke rritur rezistencën. Aroma e saj e njohur, e ngrohtë,eshte e fuqishme dhe depërtuese, dhe origjina e emrit të saj, që vjen nga fjala greke ‘thymos’ që do të thotë ‘të parfumojë’.

Përdorime të tjera tradicionale të trumzes përfshijnë trajtimin e infeksioneve të frymëmarrjes.Trumza është e dobishme kundër ftohjeve, dhimbjeve të fytit, astmës, kancerit, kollës, laringitit, kollës së keqe dhe bronkitit.

Vaj esencial i trumës është antibakterial, duke vepruar në enzimat e baktereve. Si i tillë, ajo është përdorur në zgjidhjet me sapun për dezinfektimin e duarve para operacionit, duke qenë një antiseptik më i fortë se shumica e përdorur në spitale.

Një studim në Francë tregoi se trumza ishte midis disa vajrave thelbësore që u gjetën të shkatërronin 90 për qind të mikrobeve brenda tre orëve. Ajo aromatizoi ajrin dhe e pastroi atë nga stafilokoku, streptokoku dhe kriptokoku.

Përdorimet shtesë përfshijnë:

Trumza është e dobishme për infeksionet e traktit urinar dhe fshikëzës, dhe gjithashtu vepron si një diuretik, duke rritur efektivitetin e saj
Gjithashtu përdorni për infeksionet dhe vaginitin.
Shto trumzë në një kompresë të nxehtë për të lehtësuar dhimbjen reumatike, dhimbjet muskulore, prerjet, dëmtimet sportive, artritin, përdhesin.

Shtypni barin e freskët ose përdorni vaj të holluar si ndihmë te parë në kafshimet e insekteve.
Përdoreni per kujdesin e flokeve, si një tonik per fytyren dhe për trajtimin e akneve dhe lythave.
Përdorni trumzën në një banjë ose masazh për të stimuluar menstruacionet për periudha të dobëta ose mungesa .Përdoreni për të vrarë parazitët.
Trumza ndihmon ne rritjen e përqindjes se yndyrnave të shëndetshme të gjetura në membranat qelizore. Krahas punes tone te palodhur per t’iu informuar, na e shperbleni dhe ju qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur ( Foton apo Videon qe ndodhet me poshte ) . Faleminderit per mirkuptimin .