Bima që i shërbeu për të luf’tuar diabetin e befasoi duke trajtuar edhe plakjen e lekurës

Noni, i njohur edhe nga emri shkencor i “Morinda citrifolia”, është rritur në vendet tropikale si ishujt e Polinesisë, Australisë veriore, Portoriko.

Loading poll ...

Dhe është përdorur për shekuj nga Islandat e Paqësorit për përfitimet e saj shëndetësore. Noni nuk hahet shpesh si një frut, sepse është i butë dhe ka një erë të pakëndshme.

Ne pjesen me te madhe te kohes konsumohet si lëng frutash, edhe pse dihet se disa pjesë të frutit, si gjethet dhe tuli, kanë veti shëruese.

Fruta Noni është e pasur me fibra, karbohidrate dhe proteina. Ajo gjithashtu ka acide yndyrore, kalium, kalcium dhe vitaminë A. Edhe pse zakonisht nuk konsumohet si ushqim kryesor në dietë.

Lëngu Nonit dhe ekstraktet e tij tradicionalisht janë kërkuar për efektet e tyre antioksiduese dhe aftësinë e tyre për të stimuluar përgjigjen imune.

Përfitimet e lengut te nonit për shendetin:

1. Kapërcimi i hipertensionit (presioni i lartë i gjakut)

Tensioni i lartë i gjakut është një sëmundje kronike që mund të çojë në vdekjen e atyre që preken. Megjithatë, nuk duhet të shqetësoheni nëse nuk gjeni një ilaç bimor që përdoret për të trajtuar hipertensionin, përdorni vetëm Nonin si ilaç për ta kapërcyer.

Shtrydhni 2 kokrra noni,dhe lengut shtojini nje luge mjalte.Pijeni rregullisht dy herë në ditë.

2. Ndalon zhvillimin e qelizave kancerogjene dhe tumoret.

Sëmundjet kronike që gjithashtu kërcënojnë sigurinë e pacientëve duhet gjithashtu të kapërcehen duke konsumuar fruta noni. Duke konsumuar noni atëherë jeni duke penguar zhvillimin e qelizave dhe tumoreve të kancerit në trupin tuaj.

Konsumojeni ne forme lengu,gjithashtu mund të shtoni shurup ose mjaltë për aq kohë sa nuk është e përzier me çaj, kafe ose alkool.

3. Qarkullimi i gjakut

Një nga gjërat që pengon qarkullimin e gjakut është ngushtimi i enëve të gjakut. E pra, duke konsumuar Nonin, atëherë mund të kapërceni shtrëngimin e enëve të gjakut.

4. Ulja e diabetit

Përmbajtja e triterpenes dhe saponins në frutin Noni ndihmon për të zvogëluar nivelin e tyre të sheqerit në gjak. Duke ulur nivelin e sheqerit në gjak, diabeti do të ulet gjithashtu.

5. Kapërcimi i dhimbjes së barkut

Fruti i nonit gjithashtu mund të anulojë dhimbjen e stomakut .Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .