Caj rigonit me i mire per shendetin tuaj sinozitin astma bronkiti reumatizma infeksione dhe shume me teper mund te sheroni

Caj rigoni është një bimë e rëndësishme medicinale që është përdorur që nga ditët e lashta, me shumë përfitime të fuqishme shëndetësore.

Loading poll ...

Kimikatet që i japin barit aromën e saj unike dhe të këndshme janë timol, pinen, limonen, carvacrol, ocimene dhe caryophyllene.

Për shkak të antioksidantëve të saj të fuqishëm, pronave antibakteriale, antikancerike dhe anti-inflamatore, oregano ka shumë përfitime të mundshme shëndetësore.

VLERAT

Vitamina A, C, E dhe K, fibra, kalcium, niacin, mangan, folatë, magnez, hekur dhe karotenoidet lutein, zeaksantin dhe cryptoxanthin gjenden të gjitha në rigon. Fuqia e saj antioksiduese dhe parandalimi i sëmundjeve të provuara është e pabesueshme. Kjo barishte aromatike e Mesdheut mund të ndihmojë trupin për të detoksifikuar, prandaj është e dobishme për të përmirësuar shumë sëmundje duke përfshirë balancimin e hormoneve.

Era e thatë përmban një numër të përbërësve, duke përfshirë rreth 3% vaj esencial të paqëndrueshëm. Përveç vajit të paqëndrueshëm, përbërësit e tjerë përfshijnë borneol, acid rosmarinik, triterpenoids, të cilat janë ursolic dhe acid oleanolic.

RIGONI NË GATIM:

Një nga përdorimet më të mira për rigjenerimin në gatimin tuaj e shton atë në mish para gatimit, gjë që mund të ndihmojë në zvogëlimin e përbërësve toksikë të krijuara gjatë procesit të gatimit. Një studim zbuloi se shtimi i një përzierjeje të pasur me erëza antioksiduese që përfshinte origjinën në mish para gatimit, ulte nivelin e malondialdehidit. Hulumtuesit përdorën një përzierje të:

karafil

kanellë

rigon

rozmarinë

xhenxhefil

Piper i zi

spec i kuq

Pluhur hudhër

Ju mund ta rikrijoni lehtë këtë thjesht duke përzier erëza të thata së bashku dhe duke i fërkuar ato në mish para se të shpejt të thithni, ose shtoni ato në marinadën tuaj.

SI TË PËRDORET RIGONI PËR PËRFITIMET MJEKËSORE

Rigoni mund të administrohet në shumë mënyra për të marrë efektet e saj të dobishme. Ju mund të përdorni gjethe oregano të freskëta ose të thata, në formën e saj të vajit, ose të merrni si tableta si shtesë.

Një mënyrë e zakonshme për të administruar origjinën është duke pastruar një çaj. Çaji mund të bëhet me oregano të freskët ose të thata

Vaj I rigoni mund të aplikohet për trajtimin e infeksioneve mikrobike, të tilla si këmbë E atletit ose infeksionet tjera bazuar në kërpudhat.

Rigoni gjithashtu mund të merret si tableta, tableta të veshura me enteric ose kapsula, të cilat mund të blihen nga dyqanet shtesë të bimëve ose në internet.

PERFITIMET SHENDETESORE TE RIGONIT

Origjina është e njohur të jetë një ilaç i dobishëm për shumë sëmundje dhe gjendje shëndetësore:

Kollë dhe të ftohtë

astmë

artrit

Çrregullime të tretjes

Dhimbje të muskujve

puçrra fytyre

zbokth

bronkit

dhimbje dhëmbi

fryrje barku

Dhimbje koke

Kushtet e zemrës

Urth (acid zbaticë)

Alergjia

Parazitët e zorrëve

dhimbje veshi

lodhje

Infeksionet e kanalit urinar

Dhimbje menstruale

SI TË PËRDORET RIGONIN PËR PËRFITIMET MAKSIMALE

Bëni këtë çaj dhe pije të përditshme për të shëruar kollën dhe të ftohtin, sinusit, infeksionet, astmën kronike, reumatizmin, bronkitin, dispepsi dhe më shumë!

4-6 lugë gjethe të thata origjinale

2-3 gota uji

Një fetë e limonit organik

Mjaltë organik i papërpunuar për shije, nëse dëshiron

Do te perfitoni caj rigjenerues për mushkëritë

KESHILLA PER PERDORIMIN E RIGONIT SI ANTIBIOTIK NATYRAL

Shtoni gjethet e origjinës në fund të procesit të gatimit për ta parandaluar humbjen e shijes së saj

Përdorni rigon pak në një kohë – shumë mund të shkaktojnë që vakt të bëhet i hidhur

Shtrydhja e gjetheve të thata të thata lë në pëllëmbën tuaj para gatimit, për të ndihmuar në lirimin e vajrave esenciale

Përdorni 1 lugë çaji oregano të thata për çdo 1 lugë gjelle gjethesh të freskëta origjinale

Rigoni komplimon një shumëllojshmëri të mishit dhe perimeve me shije të forta të forta si ato që përmbajnë kungull i njomë, brokoli, lulelakër, melankë dhe qengj. Rigoni perdoret me barera dhe aromatizues të tjerë, si hudhra, qepë, trumzë, basil, majdanoz dhe vaj ulliri. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .