Çfarë po ndodh te klubi i Serie A? ASL ndalon stërvitjet, rrezikohet ndeshja e fundjavës

Java e 24-të e Serie A rrezikon të fillojë pa Torino-Sassuolo të premten në mbrëmje. Kjo është për shkak se sot Torino, një ekip që tashmë kundër Cagliari duhej të bënte pa tre lojtarë pozitivë me Covid-19, në raundin e fundit të tamponëve gjeti raste pozitive të reja që dërguan ASL të Torinos në para-alarm.

Për këtë arsye, klubi granata u informua që të mos zhvillonte stërvitjen e sotme në pritje të një raundi të ri tamponësh, i cili do të zhvillohet këtë pasdite dhe rezultatet e të cilit do të mbërrijnë mes sonte dhe nesër në mëngjes.

Në atë moment, pasi të dihen rezultatet, do të dihet me saktësi më të madhe se sa janë të infektuarit dhe ata në të vërtetë lojtarët në dispozicion të Davide Nicola.

Vetëm pas këtij raundi tjetër të tamponëve, ASL do të ketë të dhënat e nevojshme për t’i dhënë dritën jeshile ndeshjes së së premtes ose, përkundrazi, ndalimin e saj të detyruar për shkak të një rreziku të shpërthimit të vatrës në grupin e granatave.

Në fakt, ASL ka kompetencën për të marrë këtë vendim, siç sqarohet edhe nga Bordi i Garancisë Coni me rastin e revokimit të 3-0 në tryezë në Juventus-Napoli. Dhe Torino në këtë moment mund të veprojë vetëm në përputhje me dispozitat e tij: të kërkosh që ndeshja të shtyhet (secila klub mund ta bëjë një herë gjatë gjithë sezonit) pozitivët midis lojtarëve duhet të jenë të paktën dhjetë.

Një numër që, për momentin, ekipi nuk e ka arritur.


ZYRTARE: Covid-19 nuk ka mbaruar, UEFA anulon kompeticionin e rëndësishëm kombëtar

Juventus, McKennie dhe një gol për historinë