Dhe dhimbjes së kokës i erdhi fundi! Pastroni sinuset dhe largoni ftohjen me këtë caj bimor aromatik!

Ne sezonin e dimrit,ku temperaturat jane teper te uleta ,gripi eshte pothuajse i pashmangshem. E gjitha qe ju nevojitet per lehtësimin e dhimbjeve tuaja eshte nje caj bimor me ereza te tilla si:

Xhenxhefil

Xhenxhefili njihet gjeresisht per aromën e tij dhe vetite parandaluese ndaj te ftohures dhe gripit. Kjo nxit sistemin tuaj imunitar te nxise djersitjen,eshte vërtetuar nga studiuesit gjermanë se djersa e mirë është shumë më tepër se vetëm një detoksifikim i thjeshtë.Xhenxhefi jo vetëm që parandalon, por edhe lehtëson ftohjen dhe gripin duke vepruar si agjent anti-inflamator. Kjo bëhet përmes përdorimit të një përbërje të quajtur gingerols. Xhenxhefili gjithashtu lehtëson problemin gastrointestinal dhe mbron nga kanceret e ndryshme. Ajo madje lehtëson të përzierat dhe të vjellat gjatë shtatzënisë.

Karafili

Karafilët janë një burim i shkëlqyeshëm i manganit, vitamines K, fibrave dietike, hekurit, magnezit dhe kalciumit.Perberesi i tyre vajor i quajtur eugenol,është provuar për të reduktuar inflamimin nga 15% në 30%. Kjo i përgjigjet pyetjes se përse vaji i karafilit mund të gjendet ne laresit e gojes.

Loading poll ...

Lemongrass(lloj barishteje)

Kjo barishte do t’ju beje qe shumë shpejt të ndiheni të relaksuar . Ajo ju ndihmon ne rritjen e energjise dhe ne pastrimin e sistemit te frymëmarrjes në mënyrë që të mund të marrni frymë lehtesisht.

Përparësitë e tjera mjekësore të ‘Lemongrass’ janë:

Pronat antioksiduese

Antiseptik dhe antimikrobik

Ndihmon tretjen e yndyrnave

Burim i vitaminës A dhe C, magnezit, kaliumit dhe kalciumit

Recetë e lemongrass:

Për 1 filxhan caji

2 gota uje

1 luge gjelle lemongrass te fresket ose te thate

3 feta xhenxhefil të freskët

6 karafila

3 piper kokerr

6 fara kardamom

1 luge gjelle koper

Pak mjalte

Vendosni barishtet në një tenxhere të vogël të mbushur me 2 gota ujë të ftohtë. Vendoseni te zieje.

Uleni nxehtesinë dhe ziejini me kapak për rreth 20 minuta, ose derisa lëngu te pergjysmohet.

Kullojeni çajin në një filxhan dhe sperkatni pak mjalte ne te.

Shënim: Ju mund te shtoni barishte të tilla sipas deshires si nenexhik, për te shtuar aromen. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .