Dieta e qumështit në 8 ditë, hiqni 8 kg në mënyrë të shëndetshme

Nëse ju keni disa kile ekstra dhe ju pëlqejmë produktet e qumështit, atëherë ju duhet të provoni dietën e qumështit, që në 8 ditë mund të hiqni deri në 5 kg (deri 8 kg), në mënyrë të shëndetshme.

Loading poll ...

E rekomanduar sidomos për gratë, pasi i mbron nga problemet e osteoporozës apo problemet hormonale.

Theksojmë që: Nuk duhet të jeni intorelantë nga laktoza, pra qumështi dhe nënproduktet e tij, në të kundërt do të shtoni problemet shëndetësore.

Ose, keni si opsion që të zgjidhni qumësht bimor, si psh qumësht kokosi, qumësht orizi etj.

Dieta e qumështit funksionon vërtetë, por vetëm nëse ju jeni të gatshëm për të bërë disa sakrifica dhe nëse ju e pëlqeni qumështin, nëse jo do të jetë më mirë të përqendroheni në një dietë tjetër.

Dieta e qumështit mund të ndiqet për jo më shumë se 8 ditë, ku gjatë këtyre ditëve do të mund të humbni deri në 5-8 kilogramë.

Menuja e dietës së qumështit në 8 ditë

Dita e parë: 6 gota qumësht. Mund të konsumoni gjatë ditës sallatëra të ndryshme me perime jeshile, në avull, ose të pagatuara

Dita e dytë: 4 gota qumësht dhe dy fruta. Gjatë ditës mund të hani oriz, të gatuar me pak yndyrë.

Dita e tretë: 2 gota qumësht, dy fruta dhe 150 gramë djathë të lehtë. Vaktet e tjera koordinoni me perime sallatë, ose patate të ëmbla të ziera.

Dita e katërt: 4 gota qumësht, dy fruta, 150 gramë mish pa dhjamë në skarë. Një sallatë perimesh, sipas dëshirës.

Dita e pestë: 2 gota qumësht, 2 fruta, 1 vezë të zier, 150 gramë mish të pjekur në skarë. Sallatë perimesh, ose karota të ziera sa të dëshironi.

Dita e gjashtë: 2 gota qumësht, 2 fruta, 1 vezë të zier, 150 gramë mish të pjekur në skarë dhe 100 gramë djathë pa yndyrë.

Dita e shtatë: 3 gota e qumësht dhe 3 fruta; karota të ziera sa të dëshironi.

Dita e Tetë: 2 gota qumësht, 1 frut, 150 gramë mish pa yndyrë dhe 150 gramë djathë të lehtë. Sallatë perimesh të ziera.

Shmangni mollët dhe frutat e pasura me ujë të tilla si portokalli.

Gjatë ditës, ju mund të pini disa gota çaji jeshil dhe, nëqoftëse qumështi ju lodh, mund ta përzieni me fruta dhe të pini një milkshake pa sheqer.

Minimalisht mund ta ëmbëlsoni qumështin me një sheqer diabetik.

Dhe së fundi, nëqoftëse preferoni, ju mund të alternoni mishin e bardhë me atë të kuq.

Qumështi i lopës

Qumështit të lopës nuk i ikën kurrë koha.

Ai përmban shumë proteina dhe përmban edhe kalcium, vitaminë D dhe fosfor.

Disavantazhet e këtij qumështi varen nga lloji i qumështit të zgjedhur: i skremuar, me një për qind apo me dy për qind yndyrë, apo me yndyrë të plotë.

Qumështi i skremuar nuk përmban yndyrë, ndërsa qumështi i plotë është i mbushur me yndyrna të ngopura, me rreth tetë gram yndyrë në një filxhan.

Qumështi i dhisë

Qumështi i dhisë është një nga alternativat më të përshtatshme për t’u zëvendësuar me qumështin e lopës.

Djathi i dhisë është gjithashtu shumë popullor.

Por a është qumështi i dhisë zgjidhja më e mirë e qumështit? Qumështi i dhisë ka një avantazh: përmban shumë proteina, rreth 8.5 gram në çdo filxhan.

Për fat të keq, qumështi i dhisë përmban gjithashtu shumë yndyrna të ngopura, pikë ku është i ngjashëm me qumështin e plotë.

Ai përmban gjithashtu edhe shumë ushqyes, duke përfshirë magnez, kalium dhe vitamina A dhe C.

Shumë lloje të qumështit të dhisë gjithashtu vijnë të fortifikuar me vitaminë D. Krahas punes tone te palodhur per t’iu informuar, na e shperbleni dhe ju qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur ( Foton apo Videon qe ndodhet me poshte ) . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE .