Dieta gjermane; humbisni 6 kg për vetëm dy javë

Dieta e mëposhtme është një ndër dietat më të shëndetshme dhe më efektive të përdorura vitet e fundit. Ajo është hartuar nga Instituti Gjerman i Shëndetit , por njihet botërisht thjesht si dieta gjermane. Në qoftë se e ndiqni me rigorozitet deri në fund, do të arrini të humbni plot 6 kg. Gjatë kësaj kohe duhet të pini shumë ujë.

Loading poll ...

DITA E PARË

MËNGJESI: çaj jeshil ose kafe e zezë pa sheqer dhe një fetë e e hollë bukë e thekur

DREKA: dy vezë të ziera, domate, 100 gr spinaq të shërbyera me vaj ulliri

DARKA: një biftek mesatar në zgarë, 150 gr sallatë me domate dhe qepë të njoma.

DITA E DYTË

MËNGJESI: çaj jeshil ose kafe e zezë pa sheqer dhe një fetë e e hollë bukë e thekur

DREKA: 200 gr sallatë me domate dhe lakër të bardhë, 2 portokaj ose mandarina dhe 1 mollë jeshile

DARKA: 2 vezë të ziera, 200 gr mish pule i gatuar në avull dhe sallatë jeshile vetëm me pak kripë e vaj ulliri

DITA E TRETË

MËNGJESI: çaj jeshil ose kafe e zezë pa sheqer dhe një banane

DREKA: dy vezë të ziera, 100 gr djathë pa yndyrë, 200 gr karrota të ziera të shërbyer me vaj ulliri

DARKA: 2 vezë të ziera, sallatë frutash me mollë, banane, dardha dhe portokaj

DITA E KATEËRT

MËNGJESI: 1 gotë me lëng molle të shtrydhur

DREKA: 200 gr peshk i gatuar sipas dëshirës, sallatë me domate qershi dhe qepë të kuqe

DARKA: fileto pule në zgarë, 150 gr sallatë jeshile me limonë

DITA E PESTË

MËNGJESI: 1 gotë me lëng karrote

DREKA: sallatë me jeshillëqe sipas dëshirës, 200 gr mish pule pa yndyrë dhe dy feta bukë e zezë 

DARKA dy vezë të ziera dhe sallatë me karrota e rrepa

DITA E GJASHTË

MËNGJESI: kafe e zezë pa sheqer dhe një tost me proshutë pule

DREKA: 1 fielto pule e gatuar në zgarë, sallatë me lakra, majdanoz e lëng limoni

DARKA: 150 gr djathë i njomë pa yndyrë, dy karrota dhe 1 kokërr vezë e zier

DITA E SHTATË

MËNGJESI: 1 gotë qumësht pa yndyrë dhe një lugë mjaltë

DREKA: biftek në zgarë dhe fruta të freskta

DARKA: sallatë me frutat që ju gjenden në shtëpi dhe një gotë kos

Pas javës së parë duhet të bëni një ditë pushim ku të hani çfarë të doni dhe ta përsërisni edhe një herë nga e para javën pasaardhëse. Rezultati do lërë pa fjalë edhe më skeptikët dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni te mirmbajme faqen vetem duke shtypur ( mbi foton ose mbi videon ) qe ndodhet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE .