DIETA MË E SHPEJTË ME KOS : Dobësohuni pesë kilogramë për dhjetë ditë

Megjithatë, duke pasur parasysh që fjala është për ditën res.triktive, nuk do të duhej të vazhdoni më shumë se 14 ditë.

Kosi është artikull i dobishëm ushqimor, i cili normalizon aktivitetin e organeve të tretjes, përmirëson imunitetin, ndihmon në “grumbullimin” dhe nxjerrjen he.lm.eve nga organizmi dhe nxit metabolizmin.

Derisa jeni duke mbajtur dietën me kos, preferohen këta artikuj:

kos natyral – 500 g në ditë. pemë – deri në 300 g në ditë (përveç rrushit, pjeprit dhe shalqirit, për shkak të sasisë së madhe të sheqerit), perime (frutat) – deri një 300 g në ditë (domate, rrikë të kuqe, lakër me gjethe Brassica oleracea acephala, tranguj, speca…).

Është me rëndësi që të hahen 500 g kos në ditë, por si do ta ndani në racione, kjo është çështje juaj.

Spinach and ricotta stuffed pasta served with white cream sauce and grated Parmigiano, Image: 251788304, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Digifoodstock

LISTA E GJELLËVE

Kafjalli

Përzierje e kosit dhe mjedrave, një gotë e vogël çaj i gjelbër apo lëngu të pastër portokalli.

Dreka

Një gotë çaj bimor, supë e ftohtë e bërë nga kosi dhe trangujt e prerë në rrathë të vegjël, 100 g mish i zier, sallatë nga trangujt, domate dhe bimë erëzash, kosi sipas dëshirës, ndërkaq një gotë limonade të ngrohtë (pa sheqer).

Racioni midis drekës dhe darkës (zëmra)
Domate me kos. Në kos shtoni pak senf, pak kripë dhe përzieni pak në blender.

Darka

Një gotë e ngrohtë çaj bimësh, bizele e zier në avull me kos, një gotë limonadë e ngrohtë (pa sheqer) dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur(mbi Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .