Ditari i luftës: Uashingtoni ka miratuar dërgimin e tankeve Abrams në Kiev

Ukraina do të luftojë Rusinë me të gjitha forcat e saj në Detin e Zi, siguroi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky si garanci se ujërat e saj nuk janë të bllokuara dhe se vendi mund të importojë dhe eksportojë grurë dhe mallra të tjera.
“Nëse Rusia vazhdon të dominojë Detin e Zi, jashtë territorit të saj, të na bllokojë sërish ose të na bombardojë, të lëshojë raketa në portet tona, Ukraina do të bëjë të njëjtën gjë. Kjo është një mbrojtje e drejtë e aftësive tona, në çdo korridor. Ne nuk kemi aq shumë anije. Megjithatë, (rusët) duhet të kuptojnë qartë se deri në fund të luftës do të kenë zero anije, zero”, tha Zelensky në një video të postuar në faqen e internetit të presidencës ukrainase.
Në një konferencë me gazetarë nga vendet e Amerikës Latine, Zelensky i bëri thirrje Rusisë që të ndalojë lëshimin e raketave dhe dronëve në portet e Ukrainës dhe të lejojë tregtinë. Nuk është e qartë se kur u zhvillua kjo konferencë në zyrën e tij në Kiev.
Rusia bllokoi portet ukrainase të Detit të Zi në fillim të pushtimit të vendit në shkurt 2022. Bllokada po mbyt ekonomikisht Ukrainën, pasi para luftës ekonomia e saj bazohej kryesisht në eksporte, kryesisht çeliku dhe drithërat.

Shtetet e Bashkuara kanë miratuar zyrtarisht dorëzimin e grupit të parë të tankeve Abrams në Ukrainë dhe tanket duhet të mbërrijnë në Ukrainë deri në fillim të vjeshtës, tha zëdhënësi ushtarak amerikan Doug Bush.”Tanket Abrams duhet të shkojnë në Evropë dhe më pas në Ukrainë, së bashku me të gjitha gjërat që shkojnë me ta,” tha Bush. Tanket duhet të shkojnë në Evropë dhe më pas të transferohen në Ukrainë me municion, pjesë këmbimi dhe pajisje karburanti.

SHBA filloi trajnimin e ushtarëve ukrainas se si të operojnë tanket në maj në Gjermani. 31 tanke M1-A1 të destinuara për në Ukrainë iu nënshtruan rinovimit dhe përgatitjes për dorëzim për disa muaj dhe u miratuan zyrtarisht për dorëzim gjatë fundjavës.

Related Articles

Back to top button