Dy vajza arratisen nga kopshti në temperatura -45 gradë, e pësojnë rëndë!

 

Loading poll ...

Dy vajzat pesëvjeçare u larguan nga kopshti në temperaturat e -45 ° C, por përfunduan në spital me ngrirje dhe hipotermi.

Miqtë më të mirë thuhet se donin ‘të befasonin’ nënat e tyre duke shkuar në shtëpi përpara kohës së planifikuar në Yakutia, Siberi, rajonit më të ftohtë në botë.

Por ata nuk ishin të përgatitur për të ftohtin që depërtoi deri në palcë pas ecjes 30 minuta.

Kamerat kapën momentin kur ato ikën duke u mos u dalluar nga mësuesit.

Asnjëra prej vajzave nuk kishte doreza në dorë.

Tani dy vogëlushet janë duke u rikuperuar nga ngrirja dhe hipotermia.

Një nga fëmijët, e quajtur Lena, mbetet në spital ndërsa doktorët përpiqen për të shpëtuar tre gishtat e saj të ngrirë.

/Ora News.tv/