Feston 18-vjetorin me parashutë, vajza hidhet drejt vdekjes

 

Një vajzë vendosi të festonte 18-vjetorin duke u hedhur me parashutë por nuk ia kishte marrë kurrë mendja se gjithçka do kthehej në tragjedi.

Adoleshentja u hodh drejt vdekjes, së bashku me instruktorin e saj, pasi parashuta e tyre dështoi të hapej.

Vanessa Ivonne Melendez Cardenas sapo kishte mbushur 18-vjeç të dielën dhe vendosi ta festonte duke u hedhur me parashutë nga lartësia 1.300 metra mbi Tequesquitengo, në Morelos, Meksikë.

Video e filmuar nga toka tregon nxënësen e shkollës së mesme dhe instruktorin e saj Mauricio Gutierrez Castillo, 34 vjeç, duke zbritur me shpejtësi nga qielli.

Loading poll ...

Por parashuta nuk funksiononi siç duhet dhe dy të rinjtë ranë drejt vdekjes.

Autoritetet gjetën trupat e Melendez Cardenas dhe Gutiérrez Castillo në një fushë bari.

Kompania meksikane që organizoi hedhjen këmbëngul që rënia fatale nuk ishte aksident i shkaktuar nga parashuta.

Jorge Gaitan, drejtori i Albatros Parachuting, tha se ishte shkaktuar nga një prej dy viktimave.

/Ora News.tv/