Hani dy banane në ditë, ja çfarë i ndodhë trupit tuaj..

Bananet janë konsideruar si një ushqim i plotë, por që ne e nënçmojmë shpesh. Megjithatë, ky frut ekzotik është thjesht shumë ushqyes.
Ajo është e mbushur me sheqerna natyrore, fruktozë dhe saharozë, vitamina, minerale dhe fibra. Me sa duket, konsumi i rregullt mund të sjellë përfitime të mahnitshme shëndetësore.

Loading poll ...

Bananet janë fruti më i konsumuar në Shtetet e Bashkuara. Për më tepër, bananet janë të pasura me antioksidantë që rrisin sistemin imunitar dhe numrin e qelizave të gjakut. Megjithatë, bananet kanë të tjera përfitime, edhe për të luftuar kancerin.

Energji

1 ose 2 banane para palestrës do të furnizojnë me energji të nevojshme deri në 1 orë. Për më tepër, ato janë të mbushura me vitamina, minerale dhe në mënyrë efikase do të parandalojnë dhimbjet e muskujve, për shkak edhe të nivelit të lartë të kaliumit.
Kundër urthit

Këto fruta veprojnë si anti-acide, kështu që ata lehtësojnë urthin, si dhe të gjitha simptomat e pakëndshme. Vetëm 1 banane do të japë rezultate të menjëhershme në këtë rast.

Trajtimin e kapsllëkut

Disa banane do të trajtojnë me sukses kapsllëkun. Fibrat e tyre do të çojnë në lëvizjet e rregulla të zorrëve dhe në këtë mënyrë, do të parandalojnë kapsllëkun.

Tensioni i gjakut

Bananet ndikojnë te presioni i lartë i gjakut dhe ndihmojnë për të parandaluar goditjet e zemrës. Për më tepër, ato janë të pasura në kalium dhe kështu promovojnë shëndetin e mirë të zemrës.

Trajtimin e anemisë

Bananet furnizojë trupin me hekur dhe kështu rrisin furnizimin me gjak të trupit, pasi ato stimulojnë gjenerimin e hemoglobinës dhe të qelizave të kuqe të gjakut.

Temperatura e trupit

Bananet në mënyrë efikase rregullojnë temperaturën e trupit dhe janë jashtëzakonisht të dobishme në rastin e etheve.

Luftojnë depresionin

Këto fruta përmbajnë një përbërës të vetëm, tryptophan, që është shumë efektiv për të trajtuar depresionin. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .