Hani vetëm 3 hurma Arabie në ditë dhe shikoni se çfarë do të ndodhë me trupin tuaj; ja vlerat e çmuara shëndetësore

Hurmat e Arabisë jo vetëm që janë të shijshme, por edhe ushqyese e jashtëzakonisht të shëndetshme ! Ato janë burim i shkëlqyer i fibrave të shëndetshme, mineraleve dhe vitaminave  që mund të ndihmojnë jo vetëm në lehtësimin e shqetësimeve me traktin tretës, por edhe me shumë probleme të tjera shëndetësore. Ja disa nga përfitimet kryesore

1. Përmirësimi i aparatit digestiv

Hurmat e Arabisë përmbajnë një sërë fibrash të tretshme, thelbësore për shëndetin e aparatit tretës. Kaliumi  i këtij fruti jo vetëm që mund të lehtësojë simptomat e diarresë apo zorrës së irrituar, por gjithashtu forcon bakteret e mira në stomak! 

Shënim: Ushqimet kafe gjithmonë janë të mira për tretjen

2. Trajton dhe parandalon aneminë

Anemia është një problem i zakonshëm që prek 1 në 10 gra ! Për të luftuar këtë sëmundje, konsumoni 3 humra Arabie në ditë sepse  janë një burim i shkëlqyer i hekurit!

3. Shëndeti i kockave, gjakut dhe sistemit imunitar

Ky frut i ëmbël përmban magnez, mangan, dhe selen. Një dietë e pasura me selen është e njohur për të parandaluar kancerin. Këto minerale janë gjithashtu të nevojshme për mbajtjen e kockave të shëndetshme dhe rritjen e imunitetit.

4. Burim energjie

Hurmat janë të mbushura me sheqerna natyrale. Këta ëmbëlsues natyral përfshijnë fruktozën, sakarozën dhe glukozën. Nëse ndiheni të lodhur e pa energji, mjafton të konsumoni disa hurma të vogla e brenda pak minutave, sheqeri që do të kalojë në gjak do të shndërrohet në energji për qelizat tuaja.

5. Shëndeti i zemrës

Kaliumi redukton rrezikun e goditjeve në zemër dhe duke qenë se gjendet me shumicë tek këto fruta duhet t’i përfshini në regjimin tuaj ushqimor për të ulur rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Hurmat e Arabisë ulin gjithashtu kolesterolin e keq LDL i cili ndërtohet mbi muret e enëve të gjakut duke shkaktuar bllokim të tyre. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .