Hunda që kullon? Dhimbje të fytit? Kollë? Ja kush e ka gjithë fajin..

Gjithkush ka mukus dhe sipas studimeve, kjo gjë është shumë e rëndësishme për trupin tonë, sepse vepron si një pengesë dhe përmban enzima e proteina që ndihmojnë për të hequr qafe elementet që gjenden në ajër e që ju sëmurin.

Loading poll ...

Por ndonjëherë kur kollitemi, shohim se mukusi mund të jetë i verdhë ose i gjelbër, ose trupi ynë prodhon shumë prej tij që mund të sinjalizojë për një problem.

Ja cilat janë shenjat që trupi juaj prodhon së tepërmi mukus dhe mënyrat për ta trajtuar këtë problem:

Pse trupi ynë prodhon shumë mukus?

Trupat tanë prodhojnë mukozë gjatë gjithë kohës dhe nëse filloni të ndjeni parehati, ka të ngjarë që ndodh sepse mukoza ka ndryshuar qëndrueshmërinë e saj. Mund të bëhet më e trashë dhe më ngjitëse dhe mund të fillojë të ketë një efekt masiv tek ju.

Arsyet për këtë mund të jenë alergjitë, një acarim i hundës, i fytit ose i mushkërive; pirja e  duhanit ose problemet me tretjen.

Normalisht, njerëzit që vuajnë nga alergjitë e kanë këtë problem. Alergjitë bëjnë që trupi juaj të prodhojë histamine, gjë që shkakton kruajtje dhe teshtitje. Hunda juaj fillon të kullojë pas prodhimit të lëngjeve nga membrana e mukozës.

Por mund të ketë një tjetër arsye serioze. Mukusi është pjesë e funksionit imunitar të mushkërive, por duhet t’i kushtoni vëmendje, sepse një hipersekretim dhe kollë kronike janë shenjat e bronkitit kronik.

Shenjat e mukusit të tepërt

Në pamje të parë, ky problem mund të duket i padëmshëm, por kur sinuset tuaja janë të bllokuara, kjo shkakton shumë shqetësime.

Si mund ta dini nëse mund të keni mukus të tepruar? Ka disa shenja dhe simptoma që janë specifike për këtë sëmundje:

– Hunda që kullon

– Dhimbje të fytit

– Kollë

– Dhimbje koke në sinuse

– Bllokim të hundës

– Teshtimë

Mjekimet dhe mënyrat për të hequr qafe mukozën e tepruar

Ju mund ta ndihmoni veten nëpërmjet ushqimeve që hani, përmes zakoneve tuaja të përgjithshme dhe duke bërë ndryshime në stilin e jetës tuaj.

Këto mjekime dhe mënyra janë të mira jo vetëm për zvogëlimin e problemit, por edhe për t’ju ndihmuar të qëndroni të shëndetshëm në përgjithësi:

1. Pini shumë lëngje

Sa më shumë lëngje që pini, aq më shumë do të hollohet mukusi. Kjo është shumë e rëndësishme për njerëzit me alergji.

Rregulli i parë është që të qëndroni të hidratuar. Pini më shumë ujë, por jo lëngje të gazuara ose limonata. Kjo do t’ju ndihmojë në heqjen e mukusit dhe në pastrimin e trupit tuaj në përgjithësi.

2. Mbajeni ajrin të lagësht

Ky rregull ndjek të parin. Ajri i thatë irriton hundën dhe e bën atë të kullojë. A keni vënë re se njerëzit me alergji fillojnë të teshtinë më shumë nëse ajri nuk është mjaftueshëm i lagësht?

Merrni një humidifikues dhe vëreni atë në punë çdo natë. Ju gjithashtu mund të shtoni disa vajra esencialë në humidifikuesin për një aromë të mirë ose rezultate më të mira.

3. Gargarë me ujë të kripur

Kjo do ta ndihmojë fytin tuaj dhe do ta bëjë atë më pak të irrituar. Thjesht vendosni 1 lugë kripë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe bëni gargarë me të disa herë në ditë.

4. Shfryni hundët

Shfryni hundët dhe mos e kaloni poshtë mukusin. Shfryjini ato butësisht sa të mos dëmtoni shtresat. Duke bërë këtë procedurë, ju po e ndihmoni veten me një higjienë më të mirë të gojës dhe si rezultat, parandaloni problemet me dhëmbët.

5. Përdorni eucaliptus

Ju mund të aplikoni eucaliptus në gjoks, të pini ujë me disa pika vaj esencial ose të bëni një dush të ngrohtë me eucaliptus.

Ky ilaç ka veti antibakteriale, ndihmon në ftohjet dhe problemet e frymëmarrjes, vepron si përkujdesës dentar dhe gjithashtu mund të shërbejë si një ilaç kundër insekteve.

6. Ndiqni një dietë të shëndetshme

Kjo nuk do të thotë se tani ju jeni në një dietë ekstreme dhe nuk ju ka mbetur asgjë për të ngrënë. Për të zvogëluar mukozën ju mund të përfshini në racionet tuaja ushqimore produkte të tilla si:

salmon, ton dhe sardele

kungull, ananas, mollë, limon, kastravec, xhenxhefil, qepë dhe hudhër

çaj kamomili dhe çaj pa teinë

vaj ulliri

7. Bëni një garzë me mjaltë për të luftuar mukusin në kraharor

Për garzën, ju do të duhet të përzieni pak miell me mjaltë kështu që përzierja nuk do të ngjitet në duart tuaja. Shtoni pak vaj ulliri dhe fshijeni atë në pak miell sërish.

Merrni një pecetë dhe mbështilleni atë në një napë. Me ndihmën e leukoplasti, vendoseni atë në gjoks ose në shpinë. Ju mund ta lini atë për një natë të tërë. Nëse e aplikoni atë tek fëmijët, lëreni për 2-3 orë para se të flenë gjumë.

8. Bëni një pije me sodë buke dhe mjaltë

Ky është një ilaç i mirë shtëpiak për ata që kanë grip dhe për ata që kanë nevojë të heqin qafe mukusin e tepërt nga mushkëritë.

Ju duhet 1 lugë mjaltë, 1/2 lugë sodë buke, 2-3 pika lëng limoni dhe një gotë me ujë të ngrohtë. Përzieni të gjithë përbërësit në një gotë duke lënë sodën e bukës të tretet. Tani ju mund ta pini pijen.

Bëjeni rregullisht në mënyrë që të pastroni mushkëritë tuaja dhe t’ju ndihmojnë të ndaloni kollitjen. Ju lutemi na ndihmoni te mirmbajme faqen vetem duke shtypur ( mbi foton ose mbi videon ) qe ndodhet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE .