Hyn në histori, takohen udhëheqësi më i moshuar dhe më i ri në botë

 

Takimi mes kryeministrit të Malajzisë, Mahathir Mohamad dhe kancelarit austriak Sebastian Kurz ka shënuar historinë si takimi midis udhëheqësit më të moshuar dhe më të ri në botë.

Tun Dr Mahathir, 93-vjeç, ndodhej në një tur tre ditor në Vjenëm, udhëtimi i tij i parë që nga vizita në fundit në vitin 1985.

Ndërsa Kurz, vetëm 32-vjeç, është kreu më i ri në botë.

Mahathir tha se mirëpret më shumë investime nga Austria përveç forcimit të marrëdhënieve dypalëshe me vendin e Bashkimit Evropian.

/Ora News.tv/