I mbështillni flokët me peshqir kur dilni nga dushi? Kujdes ju po beni nje gabim te madh

Të bërit dush është pjesë e rutinës së përditshme të shumicës së njerëzve dhe jo diçka për të cilën na duhet të mendojmë shpesh. Kemi mësuar ta mbajmë veten të pastër që kur kemi qënë fëmijë dhe që atëherë na është kthyer në një diçka automatike, që ne të gjithë e bëjmë. Pra, është e vështirë ta imagjinosh se mund të jemi duke bërë ndonjë gabim edhe pse ka disa gabime që i bëjnë pothuajse të gjithë.

Loading poll ...

Më poshtë janë disa shembuj të gabimeve më të zakonshme që njerëzit bëjnë kur lahen:

Larja e flokëve çdo ditë

Të gjithë duam të kemi flokë të pastër dhe me shkëlqim. Por e vërteta është se larja e flokëve çdo ditë është një gabim i madh: pastrimi shumë shpesh mund të bëjë kokën e thatë dhe të irrituar. Pra, nëse flokët tuaj janë të hollë ose delikate, duhet të shmangni larjen e flokëve shumë herë – dy herë në javë është e mjaftueshme. Nëse keni flokë kaçurrelë apo të trashë, ekspertët rekomandojnë që ta lahni atë vetëm një herë në javë.

Bërja e dusheve të gjata dhe të shpeshta

Mund të jetë një nga kënaqësitë më të mëdha në jetë, por dushet e gjata dhe të shpeshta mund të heqin lagështin natyrale nga lëkura. Dushi duhet të zgjasë 5 deri në 10 minuta. Dozimi më shumë se një herë në ditë mund të jetë gjithashtu i vështirë në lëkurën tuaj. Nëse e ndien nevojën, ose sepse keni shkuar në palestër ose sepse është shumë e nxehtë, përpiquni të bëni dushin e dytë sa më shpejtë të jetë e mundur dhe mos përdorni sapun.

Mos larja e këmbëve ose e kurrizit

Ata që e kanë të vështirë për të arritur zonat e përmendura dhe zgjedhin ti injoronjë ato duke mos i larë, po bëjnë një gabim të madh. E gjithë lëkura në trupin tonë ka qeliza të vd*kura që duhen të lahen dhe këmbët tona veçanërisht janë të ndjeshme ndaj baktereve dhe kërpudhave.

Mos tharja e sfungjerit tuaj

Nëse përdorni një sfungjer në dush, qelizat e lëkurës që ju hiqni mund të ngecen në vrima dhe aty krijojnë një terren të përsosur të mbarështimit për bakteret. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme që të thani sfungjerin tuaj tërësisht pas çdo dush. Kjo vlen edhe për pëlhurat e fytyrës dhe për çdo gjë tjetër që përdorni për të fshirë trupin tuaj.

Aplikimi i vonë i kremit hidratues

Mbajtja e pastër e lëkurës suaj është e rëndësishme, por sapuni mund ta thajë atë plotësisht. Kjo është arsyeja pse është mirë të përdorni një krem hidratues pas çdo dushi. Por mos prisni derisa lëkura juaj të jetë plotësisht e thatë – shumica e hidratuesve duhet të aplikohen në lëkurë të lagur.

Tharja e trupit shumë fortë

Shumë prej nesh dalin nga dushi dhe fillojnë të thahen si të çmendur me peshqirin e tyre, por kjo është shumë e dëmshme për lekurën tonë. Mënyra më e mirë për t’u tharë është të përdorësh një peshqir të butë dhe thahesh me avash. Do pak më shumë kohë, por ia vlen.

Mos bërja e dushit menjëherë pas stërvitjes

Edhe nëse nuk keni djersitur shumë gjatë stërvitjes tuaj, është ende një ide e mirë që të bëni një dush të shpejtë më pas. Srpse kjo do të çonte në një erë të keqe te trupit më vonë. Një shplarje e shpejtë pa sapun mund të bëjë ndryshimin.

Larja vetëm me ujë të nxehtë

Edhe pse dushi me ujë të ftohtë nuk është aq i dashur sa dushi me ujë shumë të nxehtë, ka përparësi të shumta: stimulon qarkullimin, mban lëkurën tuaj të freskët, ju ndjeheni më energjik dhe gjithashtu ka efekte antidepresante. Pra, nëse nuk mund të qëndroni në një dush me ujë të ftohtë, provoni të bëni një shplarje të ftohtë për 30 sekonda në fund të çdo dushi.

Përdorimi i balsamit në gjithë kokën

Balsamimi i të gjitha flokëve tuaj duket si gjëja e duhur për tu bërë, por në të vërtetë mund ti lërë flokët tuaj të shurdhër dhe të yndyrshëm. Nëse keni flokë të gjatë, provoni vetëm duke përdorur balsam tek skajet.

Mbështjellja e flokëve të gjata në një peshqir

Mbështetja e flokëve në një peshqir pas dushit në të vërtetë mund ti dëmtojë flokët. Është më mirë të shtrydhni lagështinë e tepërt me një peshqir në vend të fërkimit, gjë që mund ti lërë flokët të ngatëruar.

Depilimi ndërkohë që lahesh

Sipas ekspertëve, depilimi i këmbëve ndërsa uji rrjedh mbi të mund të shkaktojë acarim të rëndë të lëkurës. Por nëse këmbëngul të depilohesh në dush, përdorni një xhel të veçantë për depilim dhe shplaheni me ujë të ngrohtë ose të ftohtë.

Pra, cilën nga këto zakone të këqija bëni më shpesh? Unë e di që do të bëj disa ndryshime në dushin e mengjesit. Provojini ato dhe ndjeni ndryshimin … lëkura dhe flokët do t’ju falenderojnë dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .