I vetmi il’aç natyror që zgjidh dhimbjen e kokës kr.onike; i thjeshtë vetëm me dy përbërës

Nëse vuani nga dhim.bja e kokës kronike, mund të gjeni veten duke marrë më shumë se sa thjesht një Tylenol ose Ibuprofen. Ndërsa të dy këto lehtësues dhim.bjesh mund të jenë efektive në lehtësimin e dhim.bjeve të kokës, trupi juaj mund të krijojë një tolerancë duke i bërë ato më pak efektive. Përveç kësaj, marrja e shumë il.açeve mund të çojë në ulcerat e stomakut dhe efektet anësore të tjera të pakëndshme.

Loading poll ...

Shtimi i alternativave natyrore në rutinën tuaj mund të ndihmojë në zvogëlimin (ose eliminimin) e nevojës për mjekësi të dhimbjes së kokës dhe të ofrojë lehtësim nga dhimbja dhe siklet ngacmuese.

Hudhra dhe mjaltë:

Sipas Permakulture, hudhra është një ushqim popullor medicinav në shumë kultura. Në të vërtetë, trajtimet që përdorin hudhër datojnë prapa në Egjiptin e lashtë dhe Greqinë e lashtë. Mjalti, është gjithashtu një ushqim popullor shërues dhe është përdorur gjerësisht në botën perëndimore derisa popullariteti i antibiotikëve është rritur.

Vetitë antiseptike të mjaltit dhe pronave lehtësuese të dhim.bjeve të gjetura në hudhër e bëjnë këtë kombinim një il.aç të fuqishëm në shtëpi. Provoni këtë recetë nga Health Adore:

Qëroni 10 thelpinj hudhre. Vendosini ato në një kavanoz xhami dhe mbuloni me 2 gota mjaltë. Shtoni në disa kokrra piperi, mbylleni kavanozin dhe lëreni  për të paktën pesë ditë. Hani një lugë sa herë që ndjeni një dhimbje koke. “Adore” gjithashtu vë në dukje se ju mund të merrni këtë il.aç edhe nëse nuk keni dhimbje koke. Nëse merrni një lugë në mëngjes dhe në mbrëmje, ajo do të shërbejë si një nxitje e sistemit imunitar dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .