Il’açi i gjyshes për astmën, bronkitin, kollën dhe sëm.undjet e mushkërive

Kollitja është një impuls i trupit tonë, i shkaktuar nga nevoja për të pastruar rrugët e frymëmarrjes, megjithatë, kur kolla zgjat për një kohë të gjatë, mund të shkaktohet nga ndonjë sëm.undje ose çrregullim. Kur kolla është akute ose kronike, mund të shkaktohet nga kushtet e ndryshme të frymëmarrjes ose të mushkërive, si astma dhe bronkiti, por ndodh që të vijë edhe si pasojë e lodhjes dhe acarimit që shkaktojnë elementet e jashtme.

Loading poll ...

Sëm.undjet e tilla si astma, bronkiti, alergjitë dhe infeksione të tjera apo sëm.undjet e mushkërive shpesh shkaktojnë kollitje, ndaj sot do të ndajmë me ju një il.aç shtëpiak që do t’ju ndihmojë ta luftoni atë.

Për të luftuar kollën e shkaktuar nga problemet dhe inf.eksionet respiratore, astma, mushkëritë etj. ju duhen përbërësit e mëposhtëm:

Qepë e kuqe (gjysmë),

Sheqer kane i karamelizuar,

2 Limon,

Ujë (6 gota ose ½ litër),

Mjaltë (7 lugë).

Për përgatitjen e tij duhet të ndiqni udhëzimet e mëposhtme:

-Hidhni sheqerin mbi një enë (në nxehtësi mesatare) dhe e lini derisa të kthehet në ngjyrë të artë.

-Kur sheqeri të kthehet në ngjyrë të artë shtoni gjysmën e qepës, e cila duhet të pritet në feta më parë dhe trazoni për rreth 2 minuta.

-Shtoni më pas 6 gota ujë dhe i lini derisa të valojnë dhe të avullojë të paktën 1/3 e ujit.

-Pasi t’i keni hequr nga nxehtësia, shtoni lëngun e 2 limonvëe së bashku me mjaltin dhe i përzieni mirë.

Përzierjen e mbani në frigorifer për një ditë, pasi ta keni hedhur në një enë qelqi me kapak.
Përfitimet e këtij ilaçi i dedikohen përbërësit kryesor të tij, si qepa e kuqe, pasi ajo i siguron trupit Vitaminën C, kaliumin, kalciumin, zinkun, fosforin, antioksidantë.

Për të luftuar kollitjen, sëm.undjet e mushkërive dhe ato të frymëmarrjes është e rëndësishme që të merrni dy lugë, një para çdo vakti dhe tjetrën pasi ta keni mbaruar dhe ju lutemi mos harroni te na dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .