in

Ky eshte ushqimi që sa herë e fusni ne gojë ua ben trupin në ktë gjëndje dhe në të njëjtën kohë dëmton këtë organ

Edhe më parë, në artikujt e shkuar kemi theksuar sesa të rrez. ikshme janë ushqimet e shpejta për sistemin tonë imunitar, nervor dhe metabolizmin në tërësi. Në mënyrë të veçantë, produktet si ketchupi apo mustarda kanë në përmbajtje të tyre përbërës tepër të dëmshëm për dietën tonë.

Tregohuni të kujdesshëm me konsumimin e ketchupit, pasi ky i fundit mund të shkaktojë sëm. undje të zemrës dhe diabet. Në pamje të parë ju mund të mendoni se po ushqeheni me ndonjë salcë domatesh, që në përbërje të saj ka domate bio, por e vërteta nuk është kështu.

Domatet, në gjendjen e tyre natyrore janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës E, vitaminës B6, magnezit, fosforit, kaliumit dhe bakrit, si dhe vitaminës A, C dhe K.

Por një shishe Ketchup ka vetëm 8% të Vitamina A dhe C dhe përpunon apo eli. minon përfitimet e domateve.

Syrup High Corn Fructose është një përbërës i dëmshëm i Ketchupit, një kontribues i madh në shtimin e kalorive dhe është i lidhur me prob. lemet e peshës, diabetin e tipit 2 dhe rrezikun e sëm. undjeve të zemrës.

KRIPË

Vetëm një lugë gjelle Ketchup, ka 7% të do. zës së rekomanduar ditore të natriumit.

Kur konsumoni shumë natriumi, veshkat duhet të prodhojnë ujë. Vëllimi i gjakut në trupin tuaj rritet dhe vendos presion në zemër.

Shumë kripë në dietën tuaj bën që enët e gja. kut të ngurtësohen, rrit shanset për at. ak ka. rdiak, për goditje në tru dhe shkakton presion të lartë të gja. kut, do u jemi shume mirenjohes te na ndihmonit te mirmbajme faqen vetem duke shtypur(mbi foton ose mbi videon) qe ndodhet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE.

Loading...

Written by portalifiks

Ajo se cfare i duhet zemres tuaj e dini se cfare eshte? Tershere dhe molle, ja cfare parandalon ky kombinim

Familja Sala hyjnë në shtëpinë e re, e cila u rindërtua nga Rita Ora