in

Mjeket : E keni bere deri me sot, por tani e tutje nuk duhet qe ta pini kafen kurresesi ne kete orar

Për shumë prej nesh, kafeja është një pjesë e domosdoshme e rutinës së përditshme, e disponueshme për të na dhënë atë nxitje të madhe të energjisë që na nevojitet në mëngjes ose në mbrëmje.

Sipas hulumtimit, duhet të shmangni konsumimin e kafeinës rreth orës 02:00 ose të paktën shtatë orë para se të flini gjumë, pasi mund të ndikojë negativisht në gjumin tuaj.

Një studim, zbuloi se konsumimi i kafeinës gjashtë orë para shtratit akoma ndikonte në gjumë edhe pse ata nuk i ndienin më efektet e kafeinës.

Megjithëse pjesëmarrësit e studimit ishin në gjendje të binin në gjumë pa prob. lem. Studiuesit e gjumit zbuluan se kafeina e konsumuar menjëherë para shtratit, tre orë para shtratit dhe deri në gjashtë orë para shtratit të gjitha rezultuan në efekte prishëse në gjumë.

Sipas studimeve të bëra nga studiues në Britani dhe SHBA , pirja e ekuivalentit të një ekspresi të dyfishtë tre orë para shtratit mund të kthejë orën e trupit prapa pothuajse një orë. Kjo gjë lidhet me sëm. undjet e zemrës dhe çrregullimet të tilla si Alzheimer’s.

Nuk bëhet fjalë vetëm për kafeinën që gjendet në kafe, por edhe tek pijet me sodë apo energjike.

Koha më e dobishme për të konsumuar kafe është ora 10 e paradites. Sa i përket konsumit të përgjithshëm, Klinika Mayo rekomandon mbajtjen e konsumit të kafeinës në 400mg në ditë, ose afërsisht katër filxhanë kafeje, do u jemi shume mirenjohes te na ndihmonit te mirmbajme faqen vetem duke shtypur(mbi foton ose mbi videon) qe ndodhet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE.

Loading...

Written by portalifiks

I njihni 2 motrat e vogla ne foto? Ato sot jane teper te njohura per publikun

Dalin detaje nga ate.ntati ndaj Nikollaq Çepajt në Vlorë/ Si e qëlluan me 15 plu.mba në drejtim të tij, Policia shoqëron 10 persona