Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani dy banane në ditë

 
 

Loading poll ...

Bananet janë një ushqim jashtëzakonisht popullor. Ato janë të shijshme të pjekura, të gatuara, të thata dhe madje për të plotësuar një ushqim si akullore, drithëra dhe kos. Bananet janë gjithashtu një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të hani. Por çfarë do të ndodhte nëse hante dy banane çdo ditë? Bananet janë plot me kalium, fibra, vitaminë C dhe B6, por ato nuk janë të rekomanduara për njerëzit me kushte të caktuara pasi mund të kalojnë në mbidozë. Do ta teproni me kaloritë sepse do të përfitoni:

§ 210 kalori

§ 900 mg Potassium

§ 54 g karbohidrate

§ 2 g fibra

§ 28 g sheqer

§ 6 g Proteina

Shumë prej nesh nuk e kuptojnë se sa e rëndësishme është kaliumi në trup, sepse nuk e dimë saktësisht se çfarë bën. Kaliumi është në fakt një nga ushqyesit më kritikë, sepse përdoret nga çdo qelizë në trup për të gjeneruar energjinë e nevojshme për të funksionuar siç duhet. Kaliumi gjithashtu luan një rol në mbajtjen e qëndrueshmërisë së zemrës, duke ruajtur një presion të shëndetshëm të gjakut dhe duke shkaktuar lirimin e insulinës kur është e nevojshme për të rregulluar sheqerin në gjak. KËshtu që bananet janë një burim I shumë të mirave për trupin por si cdo e mirë ose e keqe nuk duhet tepruar.