Ja cila është sëm/undja e cila mund të kurohet vetëm me vaj ulliri duke e konsumuar atë cdo ditë në këtë mënyrë

Artriti reumatoid është një sëm. undje autoimunintare që prek miliona njerëz në botë.

Kjo sëm undje është 2 deri në 3 herë më e përhapur tek gratë se tek burrat.

Pacientët që vuajnë nga kjo sëm undje zakonisht marrin med ikamente kundër inflamacionit siç është aspirina apo paracetamoli.

Studimet mbi kurat dhe trajtimet për artritin dhe reumatizmën janë të vazhdueshme, por kohët e fundit, sipas të dhënave shkencëtarët po marrin në konsideratë rolin anti-inflamacion të vajit të ullirit.

Sipas tyre, vaji i ullirit mund të jetë po aq i dobishëm sa një do. zë ditore e ibuprofenit apo il’açeve qetësuese.

Studiuesit kanë zbuluar një subst ancë të vajit ekstra të vir. gjër të ullirit të quajtur oleocanthal.

Kjo substancë është identifikuar si përgjegjëse e shumë prej vlerave anti-inflamacion të vajit të ullirit.

Ajo gjithashtu luan rolin e antioksidantëve që lu ftojnë radikalet e lira në organizëm.

Përdorimi dhe roli i vajt të ullirit ekstra i vir. gjër ndaj artritit

Studiuesit tregojnë se një sasi prej 4 lugë gjelle me vaj ekstra të vir. gjër ulliri furnizon trupin me sasi të bollshme të olecanthalit.

Ekspertët rekomandojnë pirjen e minimumi një luge gjelle me vaj ulliri çdo ditë, sidomos në mëngjes.

Ju rekomandojmë vajin ekstra të vir. gjër të ullirit.

Fëmijët mund të konsumojnë një lugë çaji me vaj ulliri të ëmbëlsuar me pak sheqer.

Rekomandohet ndjekja e një regjimi mesdhetar që përfshin konsumin e rregullt të vajit të ullirit, për të shmangur inflamacionin.

Ky regjim ushqimor ul rrez. ikun e ishemisë, sëm. undjeve të zemrës, të mushkërive dhe sklerozës, ju lutemi te na ndihmoni ne mirembajtjen e faqes vetem duke shtypur(mbi foton ose mbi videon) qe ndodhet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE./sot.com.al