Ja pse seksi është i domosdoshëm për shëndetin tuaj

Të gjithë e dimë se çfarë ndodh në shtrat mbetet në shtrat. Por, a keni menduar ndonjëherë se si seksi ndikon në trurin dhe trupin tonë? Disa studime kanë treguar se seksi ndihmon shumë mirëqenien tonë, duke filluar nga ndikimi për të mirë në zemër e deri tek shëndeti i eshtrave.

Loading poll ...

Kështu, këto janë 4 arsyet pse seksi është i domosdoshëm për mirëqenien tuaj:

1. Seksi ju mbron nga sëmundjet koronare 
Seksi mund të jetë shumë i dobishëm për shëndetin tuaj, sidomos zemrën. Një studim i Universitetit Queens gjeti se të bësh seks tri herë në javë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe sulmit në zemër, transmeton GazetaExpress.

2. Seksi është ilaçi juaj i lumturisë 
Paul Thompson, një neurolog në Universitetin e Kalifornisë, shpjegon se ekziston një pikë në tru e cila lidhet me ndjenjën e lumturisë. Kjo pikë quhet “regjioni limbik”, që ndodhet thellë në tru dhe është super-aktiv kur bëni seks.

3. I ndihmon eshtrat 
Është gjetur nga hulumtuesit amerikanë se gratë menopauzale të cilat bëjnë seks një herë në javë, kanë nivele më të fuqishme të estrogjenit. Ky hormon ndihmon në forcimin e eshtrave. Ndryshe, sa më shumë që të bëni seks, aq më mirë do të ndiheni fizikisht.

4. Seksi përmirëson gjumin 
Nëse nuk mund të flini, seksi është më i mirë se ilaçet qetësuese që ju ndihmojnë të bini më lehtë në gjumë, thotë Dr. Ghosh. Bile, është më mirë të bëni seks në mbrëmje se sa në mëngjes, pasi që pas punës trupi ka nevojë për këto përfitime që sjellë seksi.