Ja si të pastroni në shtëpinë tuaj me lëkurën e bananes

Kur mësova si të përdor ushqimet për pastrim, duhej ta provoja!

Loading poll ...

Kur flitet për pastrues jo toksikë, zakonisht nuk na vijnë në mendje bananet. Por cilësia dhe vajrat që gjenden në lëkurë e bananes veprojë si një gërryes i butë dhe lustron mirë mobiljet prej lëkure. Pasi të keni përfunduar përdorimin e bananës për të lustruar lëkurën, mund të përdorni një leckë mikrofibre për të fshirë çdo mbetje të mbetur.

Gjithashtu mund të përdorni një lëkurë banane për të përfshirë këpucët prej cope, xhaketat e lëkurës dhe këpucët e vrapit. Kaliumi në banane thithet lehtësisht në lëkurë dhe ndihmon në zvogëlimin e njollave. Pastaj fshini çdo mbetje të mbetur me një leckë microfiber për shkëlqim.

Në vijim janë vetëm disa pastrues të tjerë natyrale:

1. Kjo mënyrë pastrimi përdor lëkurë portokalli për të hequr njollat e ujit nga metali. Vendosni lëkurat e portokallit drejtpërdrejt mbi rubinetat dhe pajisjet e çelikut. Acid citrik së bashku me vajrat ndihmojnë për një pamje rrëzëllitëse dhe me aromë të këndshëm.

2. Një tjetër nga idetë e pastruesve jo toksikë është freskimi i frigoriferit me kafe. Hidhni pak kafe pluhur apo kokrra të pjekura të kafesë në një çorape të pastër, pastaj lidheni futeni në frigorifer.

3. Kjo është një mënyrë jo toksike për makinën tuaj që të mbajë erë të mirë. Gjithçka që duhet janë disa lëkura ananasi të mbledhur në një qese. Mblidhni lëkurat e ananasit dhe pastaj vendosni ato në një qese plastike. Pastaj lëreni qesen plastike në makinë, në një vend tjetër që është i ekspozuar ndaj diellit gjatë ditës. Pas disa javësh, copat e ananasit në qese do të tkurren dhe do të thahen, dhe makina juaj do të nuhatet si një koktej i freskët frutash.

4. Kjo zgjidhje natyrale e pastrimit është një nga idetë më të thjeshta. Për të pastruar vaskën tuaj të përdorni një gjysëm limoni edhe lyjeni atë me kripë pastaj fërkojeni si normalisht. Kjo do të lërë vaskën tuaj me aromë të freskët dhe të pastër.

5. Një tjetër pastrues jo toksik është çaj i zi për të pastruar dritaret tuaja. Është e lehtë, në ujë të vluar në një tas fusni tre bustina çaji. Lëreni deri çaji është plotësisht i ftohur. Pastaj derdhni çajin në një shishe me sprucim dhe filloni punën.

6. Një zgjidhje tjetër natyrore e pastrimit për dritaret është duke përdorur gazeta në vend të letrës ose pëlhurave. Megjithatë, qe të shmangni ngjyrën në dritare nga gazeta thjesht hidhni uthull në një shishe me sprucim, ose përdorni pjesë të barabarta të uthullës dhe ujit. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .