Ka përfitime të arta, e dini? Ujë të Ngrohtë apo të Ftohtë, duhet të pini..?

Një trup i rritur përbëhet nga 50% deri në 60% të ujit . Ky lëng është jetësor për shëndetin tonë dhe është thelbësore që trupi ynë të funksionojë siç duhet.

Loading poll ...

Por si duhet ta pini atë – të ftohtë apo ambienti, dhe cila është më e mirë për trupin tonë?

Shumica prej nesh kanë tendencë për të zgjedhur një gotë me ujë të ftohtë, sidomos gjatë motit të nxehtë, pasi ajo të jep një shije të mirë dhe është më freskuese.

Por, në të vërtetë, është ujë i ngrohtë që provohet të jetë shumë më i dobishëm për shëndetin tonë.

Për t’i dhënë fund kësaj dileme, kemi mbledhur disa fakte pro dhe kundër të pijshëm të ujit të ngrohtë dhe të ftohtë.

Pirja e Uji të ftohtë

Uji i ftohtë është rreth 45 ° F deri në 70 ° F. Të shijon shumë, sidomos në një ditë të nxehtë të verës.

Ndërsa pimë një gotë ujë të ftohtë, duke shtuar akull në të, ndihemi të ringjallur.

Megjithatë, është zbuluar se njerëzit përjetojnë shumë efekte anësore kur pinë ujë të ftohtë.

1. Mund të ndikojë për keq në tretjen e ushqimeve

Ndërsa konsumoni ujë të ftohtë, enët e gjakut tkurren, gjë që pengon aftësitë tuaja të tretjes .

Kjo mund të shkaktojë shqetësime në stomak, dhimbje abdominale dhe kapsllëk.

2. Uji i ftohtë ju shter energjitë.

Trupi juaj përdor energji shtesë për të ngrohur trupin në mënyrë që të sjellë në temperaturën mesatare.

Kjo është arsyeja pse ju nuk duhet të pini ujë akull nëse nuk doni të ndiheni të lodhur dhe të paaftë për të kryer detyrat tuaja të përditshme.

3. Ngadalëson ritmin e zemrës.

Pirja e ujit të ftohtë mund të shkaktojë uljen e nivelit të zemrës. Ajo stimulon nervin vagus, i cili përbën një pjesë të rëndësishme të sistemit autonom nervor të trupit.

Temperatura e ulët e ujit vepron si një stimul për nervin vagus për të ulur shkallën e zemrës.

4. Krijon mukus në trupin tuaj.

Pirja e ujit të ftohtë shkakton mukusin në trupin tuaj.

Sistemi juaj imunitar përkeqësohet dhe mund të çojë në shumë rrethana të pakëndshme – nga një hundë që kullon dhe deri në në sëmundje të rënda.

Pirja e Ujë të ngrohtë

Uji i ngrohtë është 80 ° F deri 106 ° F. Normalisht, ne nuk mund ta pijmë atë në këtë mënyrë, pasi ne preferojmë të pimë ose kafe ose çaj në këtë temperaturë.

Por në të vërtetë ka shumë përfitime për të pirë ujë të ngrohtë!

1. Detoksifikon trupin tuaj.

Pirja e ujit të ngrohtë, sidomos në mëngjes, do t’ju ndihmojë të shtypni toksinat në trupin tuaj që mund të kontribuojnë në sëmundje të shumta.

Për një efekt më të fortë, shtoni një fetë limoni në ujë të ngrohtë: vitamina C do të ringjallë qelizat ndërsa uji i ngrohtë do të çhelmojë trupin tuaj.

2. Lufton dhimbjet.

Uji i ngrohtë është provuar për të lehtësuar dhimbjet e shkaktuara nga menstruacionet dhe dhimbjet e kokës.

Ajo rrit qarkullimin e gjakut dhe përmirëson rrjedhjen e gjakut.

Nëse keni dhimbje të ngërçeve, duhet të pini edhe ujë të ngrohtë, pasi kjo do të ndihmojë që muskujt e ngushtë të relaksohen.

3. Zvogëlon nivelin e stresit.

Nuk është vetëm një dush i nxehtë që mund ta bëjë stresin të shkrihet. Provoni të pini një gotë me ujë të ngrohtë kur ndiheni të stresuar.

Kjo do të ndihmojë që sistemi nervor qendror të funksionojë siç duhet.

Kortizoli është një nga hormonet e stresit dhe dehidratimi rrit nivelin e saj. Qëndrimi i hidratuar ju mban më shumë rezistencë ndaj stresit.

4. Ndihmon në humbjen e peshës.

Pirja e çdo uji mund t’ju ndihmojë të humbni peshë , por nëse pini ujë të ngrohtë, metabolizmi juaj do të aktivizohet plotësisht.

Uji i ngrohtë rrit temperaturën e trupit dhe ndërsa trupi juaj përpiqet të kompensojë diferencën në temperatura, kaloritë fillojnë të digjen.

5. Përmirëson qarkullimin e gjakut.

Uji i ftohtë është i njohur për të mbyllur venat tuaja ndërsa uji i ngrohtë ndihmon rrjedhjen e gjakut lirisht.

Rrjedha e shëndetshme e gjakut duhet të prekë shumë aspekte të trupit tuaj, nga presioni i gjakut në një rrezik të sëmundjes kardiovaskulare.

6. Ndihmon tretjen.

Shumë prej nesh kanë probleme kur shkojnë në tualet kur ka pak ose aspak lëvizje të zorrëve.

Dehidrimi është një nga shkaqet më të zakonshme të kapsllëkut, kështu që uji, në përgjithësi, stimulon zorrët.

Uji i ngrohtë është provuar të jetë edhe më efektiv në përmirësimin e momentit të zorrëve .

7. Ndalon plakjen e parakohshme.

Plakja para kohe është një nga këqijat më të këqija për gratë.

Për më tepër, prania në rritje e toksinave në trupin e një gruaje mund ta bëjë këtë ankth të vërtetë.

Uji i ngrohtë mund të ndihmojë trupin tuaj të zbrazet toksina .Krahas punes tone te palodhur per t’iu informuar, na e shperbleni dhe ju qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur ( Foton apo Videon qe ndodhet me poshte ) . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE .