Keto FARA – JANË një shërim ma’gjik për zorret, melcine, veshkat dhe për më shumë sëm’undje të tjera

Njerëzit shpesh hanë papaja dhe hedhin farat, por nëse e dinë se sa përfitime shëndetësore kanë, ata nuk do ta bënin këtë. Fara papaja mund të kuruar sëmundje të shumta dhe kushte të tilla si krimbat, problemet e zorrëve dhe ethet e dengutës.

Loading poll ...

Përfitimet shëndetësore të fares se papajes

SHËNDETI I MËLCISË
Përmbajtja lëndë ushqyese e farës mund të kuruar cirrozën e mëlçisë – vetëm bluaj 5-6 fara papaja dhe përzierje me lëng frutash ose ushqim. Përsëriteni procedurën për një muaj dhe ju do të pastroni me sukses mëlçinë tuaj.

SHËNDETI I VESHKAVE
Fara papaja mund të parandalojë dështimin e veshkave dhe të përmirësojë funksionin e veshkave.

VETITË ANTI-INFLAMATORE
Fara e papajes ka veti të fuqishme anti-inflamatore të cilat mund të lehtësojnë artritin, skuqjen, dhimbjen e përbashkët dhe kushtet e tjera inflamatore.

Vetitë antibakterike dhe anti-virale
Fara papaja mund të luftojë infeksionet virale të tilla Tifoja dhe gjithashtu mund të eliminojnë bakteret e dëmshme si Staf dhe Salmonella.

Lufton kancerin
Fara e papajes është një agjent i madh kundër kancerit që mund të pengojë rritjen e qelizave të kancerit dhe ato gjithashtu përmbajnë isotiocianate, një përbërës që mund t’ju ndihmojë të mposhtni leukeminë, zorrës së trashë, gjirit, prostatës dhe kancerit të mushkërive.

Eliminimi i parazitëve
Fara papaja përmban një alkaloid të quajtur Carpaine që mund të vrasin edhe parazitët ameba dhe krimbat e zorrëve. Gjithashtu mund të ndihmojë metabolizimin e proteinave.

Një kontraceptiv natyral
Fara mund të përdoret si një kontraceptiv natyral për të dy gjinitë dhe nuk ka ndonjë efekt anësor negativ.

PËRMIRËSON TRETJEN
Fara e papajes eshtë e pasur me enzimë që mund të ndihmojë gratë të mbeten shtatzënë dhe gjithashtu të përmirësojnë tretjen e proteinave në trup.
Për të reduktuar prodhimin e spermës, burrat duhet të hanë një lugë çaji fara papaja çdo ditë për 3 muaj. Sidoqoftë, duhet të dini se efektet janë të përkohshme dhe pjelloria juaj do të kthehet në normale pas ndalimit të trajtimit.

SI TE KONSUMONI FARAT E PAPAJES
Fara e papajes mund të merret e grimcuar, e prerë ose e papërpunuar në qumësht, lëng frutash ose salcë për sallatë.

PARALAJMËRIMET
Gratë shtatzëna duhet të shmangin hahet fara papaja, ashtu siç do të shtrihet në ushqyerjen me gji. Para se t’u jepni atyre fëmijëve tuaj, duhet të konsultoheni me mjekun e parë.

SI TË BËNI LËNG FRUTASH ME PAPAJA
Merrni një çift papaja , lani ato dhe priti ato në copa. Shtrydhi ne blender, dhe pini 2 lugë lëng çdo ditë. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .