Këto janë 5 truke të lehta që duhet t’i realizoni për të pasur një trup të shëndetshëm

Shumicën e kohës, ne mendojmë se të qenit i shëndetshëm merr shumë përpjekje, kohë dhe para. Mirëpo, në realitet ju mund të kujdeseni për shëndetin me zakone të reja në rutinën tuaj të përditshme. Për shembull, mund të zbardhni dhëmbët duke përdorur fruta. Në këtë artikull ne do t’ju tregojmë 5 truke se si të mbani trupin tuaj të shëndetshme edhe në kushte shtëpie.

Provoni lëng rrushi për të shëruar mig.renën

Nëse vuani nga mig.rena dhe po kërkoni një mënyrë më të natyrshme për të ndaluar dhimbjen e tmerrshme të kokës, atëherë lëngu i rrushit është përgjigjja. Lëngu i rrushit nuk do të veprojë si një qetësues, por si një parandalues. Pra, në momentin që ndjeni se migrena po vjen, përgatisni një lëng rrushi për ta parandaluar atë. Rrushi është i pasur me vitaminat C, A dhe B2, të cilat mund t’ju ndihmojnë të parandaloni migrenën.

Hani salmon për të rritur flokët në mënyrë të shëndetshme

Flokët e shëndetshme janë gjithçka çfarë vajzat ëndërrojnë, sidomos në mëngjes kur zgjohen dhe shikojnë veten në pasqyrë. Nëse dëshironi flokë të shëndetshme, truku kryesor është salmoni. Ai është i pasur me vitaminën D dhe me acide yndyrore omega 3 të cilat janë thelbësore për t’i mbajtur flokët dhe lëkurën e kokës të hidratuar.

Pra, sa më shumë që të hani salmon, aq më të shëndetshme do të jenë edhe flokët tuaja. Përveç kësaj, për shkak të efekteve të saj hidratuese, omega-3 ul inflamimin, ndihmon në trajtimin e zbokthit dhe redukton thatësinë.

Zbardhini thonjt tuaj duke përdorur pastë dhëmbësh

Ndonjëherë ndodh që thonjt të zverdhen. Kjo është diçka e natyrshme, por nuk duken mirë gjithsesi. Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë për të zbardhur thonjt në mënyrë të natyrshme, pasta e dhëmbëve është përgjigjja. Për të realizuar këtë tr.uk, mjafton të merrni një furçë dhëmbësh dhe vendosni pastën në majë të saj, dhe filloni ta aplikoni në thonj. Lëreni pastën aty për një minutë dhe më pas lani duart për të parë rezultatin.

Hani mëngjesin brenda 30 minutave të para pasi të zgjoheni

Është e rëndësishme të konsumoni mëngjesin tuaj, sapo të zgjoheni. Edhe kur nuk ndiheni të uritur, mungesa e mëngjesit është një gabim i madh sidomos kur po përpiqeni të humbisni ose të mbani peshën. Më shumë se 70% e njerëzve realizojnë një dietë të suksesshme nëse e konsumojnë mëngjesin brenda 30 minutave të para pas zgjimit.

Kjo ndodh sepse metabolizmi juaj është relativisht i ngadaltë kur fle dhe zgjat një orë që të fillojë të punojë me një ritëm normal. Pra, të hahet mëngjesi përpara se metabolizmi juaj të jetë tërësisht i zgjuar, do t’ju bëjë të ndiheni më të plotë për një kohë më të gjatë dhe do t’ju pengojë të hani një mëngjes më të rëndë.

Zbardhini dhëmbët duke përdorur fruta

Gjëja më e bukur që mund të vishni është një buzëqeshje e shëndritshme, mirëpo çfarë ndodh nëse nuk ndiheni të sigurt për të treguar dhëmbët tuaj, sepse ato duken pak të verdhë? Epo, mos u shqetësoni sepse mund të ndryshoni gjithçka. Frutat dhe perimet që janë të pasura me antioksidantë mund të bëjnë mrekulli kur bëhet fjalë për heqjen e njollave të verdha nga dhëmbët.

Luleshtrydhet mund të ndihmojë zbardhjen e dhëmbëve tuaj dhe për të hequr njollat e kafesë dhe verës.

Mollët veprojnë si heqës natyral të njollave sepse ndihmojnë në prodhimin e pështymës në gojën tuaj dhe shërbejnë si agjent “vetë-pastrues”.

Portokallet ndihmojnë për të neutralizuar aciditetin e gojës tuaj që shkakton prishjen e dhëmbëve dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni te mirmbajme faqen vetem duke shtypur(mbi foton ose mbi videon) qe ndodhet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin SHQIPE .