Kjo eshte receta qe gjyshet jepnin me pare per femijet dhe te rriturit qe vuanin nga bronkiti

Ky është një ilaç i vjetër, por i provuar për ekspektoratin e mukusit ngjitës tek fëmijët dhe të rriturit, i cili konsiderohet të jetë fajtori kryesor për bronkitin fillestar. Ky është një mjet i mirë që ndihmon në parandalimin e mukusit të trashë ngjitës të zbresë.

Kjo recetë më është dhënë 12 vjet më parë nga një grua që punonte në një farmaci, rrëfen gruaja që e bëri publik historinë.

“Dhe ai i vinte keq për vajzën time e cila ishte shumë e vogël në atë kohë dhe mezi merrte frymë, ajo po lu. ftonte me kollitjen, dhe asnjë shurup që ata do të përshkruanin nuk na ndihmoi.

Far ma ci stja më tha: provoje, kjo është nga gjyshja dhe faleminderit shumë gjyshes së saj, unë ende e përdor këtë ilaç natyral.”

Perberesit e duhur per te rriturit:

500 g mjaltë livadhi (Mundet edhe tjeter lloj)

1 limon – lëng

3 lugë fara liri

1 lugë gjelle fara të sinapit të bardhë

Perberesit e nevojshem per femijet me te medhenj se 3 vjece:

500 g mjalte bagremi ose ndonjë mjaltë tjetër i lehtë

1 limon – lëng

2 lugë fara liri

1 lugë çaji fara të sinapit të bardh

Procedura:

Grini pluhur liri dhe mustardë. Shtry dhni lëngun e një limoni të madh (ose të dy limoneve më të vegjël), pastaj shtoni atë në një kavanoz me mjaltë.

Perziejme mirë për të holluar pak mjaltin. Shtoni erëzat e bluara në mjaltin e holluar dhe përzieni mirë në mënyrë që mjalti të thithë përbërësit.

Mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer.

Përdorimi: 3×1 lugë çaji në ditë për fëmijët dhe për të rriturit 3×1 lugë gjelle. Për shkak të lëngut të limonit, përzierja duhet të ruhet në frigorifer. Gjithmonë e marr këtë il’aç natyral sa më shpejt që fyti fillon të më kruhet.