Kur truri “ta merr me miza”, 5 pije natyrale për qartësim

Ndiheni të turbulluar, pa përqendrim, me probleme kujtese? Merrni këto 5 pije natyrale që do të përmirësojnë funksionin e trurit tuaj…

Loading poll ...

LËNG PANXHARI: Lëngu i panxharit përmban vitaminë C, hekur, magnez dhe folatë, të cilat përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe oksigjenit në tru dhe e ndihmojnë atë të funksionojë më mirë. Një studim tregoi se njerëzit që pinë lëng panxhari rregullisht kanë qarkullim më të mirë të gjakut në tru.

LËNG KAROTE: Karota është një perime e pasur me lëndë ushqyese esenciale. Përmban sasi të larta të kaliumit dhe është një burim i shkëlqyeshëm i beta-carotene, një antioksidant që mund të rrisë fuqinë tonë të trurit. Beta-carotene mund të reduktojë stresin oksidativ në tru.

KAKAO: Kakao mund të zvogëlojë presionin e gjakut dhe të ulë rrezikun e sulmit në zemër. Përmirëson qarkullimin e gjakut në tru dhe mbron qelizat e trurit nga dëmtimi.

ÇAJ JESHIL: Është një nga pijet më të shëndetshme, e cila përmirëson aktivitetin e trurit dhe parandalon përkeqësimin kognitiv. Për më tepër, mbron neuronet nga dëmtimi!

LËNG SHEGE: Lëngu i shegës përmban antioksidantë, vitamina dhe minerale të cilat mbrojnë trurin nga radikalet e lira dhe përmirësojnë shëndetin tuaj mendor. Studimet kanë treguar se lëngu i shegëve mund të ndihmojë në trajtimin e demencës dhe sëmundjes së Alzheimerit, ndaj konsumoni sa më shumë!

SHENIM: Hani sa më shumë ushqime me omega 3, si arra, bajame, lajthi, avokado, peshk, etj. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .