Laheni në mëngjes e më pas shkoni në punë? Ja 5 arsyet pse nuk duhet ta bëni më

Një dush i mirë në mëngjes shpesh herë konsiderohet si çelësi për të nisur ditën me pozitivitet, por ja që gabimet në të bërit dush mund të çojnë në probleme të caktuara të shëndetit.

Loading poll ...

Ta lani fytyrën në dush është një nga gabimet që çdokush i bën, dhe që mund të dërgojnë në probleme shëndetësore.

Pesë arsye kryesore se pse nuk është mirë të lahemi në mëngjes janë:

1. Ta lani fytyrën në dush

Sipas ekspertes së kujdesit ndaj lëkurës, Kaye Scott, nxehtësia e ujti dhe shtypja mund t’i bëjnë shumë keq lëkurë tuaj.

2. Të përdorni “loofah” (sfungjer)

Dermatologu nga Orlando, Mathew Knight, insiston se përdorimi i këtij lloj sfungjeri bën që të krijoni një hapësirë të përsosur për bakteret, e që pastaj sjellin rreziqe shqetësuese për shëndetin tuaj.

3. Të qëndroni mbi ujin e përzier me sapun

Nuk do të ua pastrojë këmbët tuaja.

Në të vërtetë, fungusi mbetet në ujë të ngrohtë.

4. Të laheni në ujë të ashpër

Nëse keni lëkurë të ndjeshme, duhet ta shmangni ujin natyral, dhe të laheni me ujë të shisheve apo të instaloni filtrues.

Mjekja Laura Ishmail, mjeke estetike, tha se uji me nivel të lartë të kalciumit mund ta irritojë lëkurën e njerëzve me gjendje të lëkurës si ekzema.

5. Ta përdorni zhiletën e lagësht

Nëse e lini atë në ndonjë zonë të lagur, pa kohë të mjaftueshme dhe të përshtatshme të tharjes, atëherë ju mund ta infektoni lëkurën tuaj pas çdo përdorimi. Fale punes tone te palodhur per t’iu informuar, na e shperbleni dhe ju qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur ( Foton apo Videon qe ndodhet me poshte ) . Faleminderit per mirkuptimin .