Lëngu mjekues nga brokoli për prostatën, në 21 ditë: Tri seancat e kurimit BIO!

Udhëzimet e përgatitjes dhe përdorimit të brokolit për problemet me prostatën dhe zbrazjen e rrugëve urinare, të realizuara në 3 seanca, me nga një javë secila

Loading poll ...

Për të gjithë ata lexues që na e kanë kërkuar këtë shkrim të kahhershëm, po jua plotësojmë dëshirën duke risjellë artikullin më popullor për shëndetin e prostatës.

Në fakt, kemi dëshmi konkrete të atyre burrave lexues të gazetës sonë, që e kanë përdorur këtë kurë dhe kanë pasur sukses të madh, ndaj do të donim që ta lexonit me vëmendje.

TERAPIA 21-DITORE ME BROKOL

E dimë se ky shkrim nuk do t’ju pëlqejë mjekëve dhe industrisë farmaceutike, por kemi kënaqesinë ta publikojmë, pasi shumë pacientë që kanë pasur problem me prostatën kanë dëshmuar se janë shëruar.

Në fund të fundit, receta me brokol, me të cilën do t’ju njohim më poshtë nuk ka efete anësore, ndërsa organizmi juaj do t’ju falenderojë.

Yndyrnat do t’ju ulen, dhjamrat do t’ju shkrihen, diabetin do ta mbani larg, mëlçia do t’ju pastrohet, stomaku do të qetësohet, kanceri do t’ju rrijë larg, rrugët urinare do t’ju pastrohen, ndërsa përfitimi për prostatën është i shumëfishtë.

Janë vetëm 21 ditë terapi, përpara se ta ktheni prostatën të shëndetshme, siç e keni pasur në rini. Gjithçka ju duhet është vetëm brokol…

RECETA:

Në mbrëmje 250 – 500 gr brokoli të freskët, prijeni në copa të vogla dhe e fusni në një enë me 1 litër ujë, i cili sa ka filluar të vlojë.

Lëreni të ziejë brokolin për 4-5 minuta!

Lëngun e zier nga brokoli e kulloni dhe fusni në frigorifer, në shishe xhami, që të ftohet!

Të nesërmen në mëngjes, 20 minuta para se ta hani mëngjesin, pini 0.5 l dhe pjesën tjetër prej 0.5 l, pijeni 20 minuta para se të hani darkën!

Brokolin e zier edhe mund ta hidhni, por mirë është që ta përdorni për supë, ose ta hani me perime tjera si ushqim!

KJO KURË ZGJAT 21 DITË DHE NDAHET NË TRI PJESË:

– Pjesa e parë, për 7 ditë duhet të pini nga 1 litër lëng brokoli, i përgatitur si më lart, pastaj bëni 3 ditë pauzë!

– Pjesa e dytë, prapë për 7 ditë tjera pihet çdo ditë nga 1 litër nga ky ujë i zier me brokoli dhe prapë bëni pauzë për 3 ditë!

– Pjesa e tretë dhe e fundit, prapë pihet çdo ditë nga 1 litër nga ky ujë i zier me brokoli dhe pas 7 ditësh, kryhet kura!

Me këtë kurë 21 ditëshe, në 98% të rasteve shërohen të gjitha problemet me prostatë, për 2% të rasteve që nuk shërohen duhet që të përsëritet sërish kura, por duhet që të pushoni fillimisht një muaj.

Pasi të kalojnë 30 ditë nga pauza, rinisni kurën për 21 ditë të tjera, siç jua kemi treguar në artikull. SUKSESE!

VËREJTJE: Gjatë gjithë kurës nuk duhet t’i konsumoni pijet alkoolike, pijet e gazuara, kafen, specat djegës, si dhe mëlmesat e forta! Kjo kurë nuk rekomandohet për pacientët me HASHIMOTO.

USHQIME TË TJERA

Burime të tjera ushqimore për prostatë të shëndetshme janë: vaji i farave të kungullit, vetë farat e kungullit, arrat, lajthi, dhe luledielli, bajame, borzilok, kajsi të thata, stika pishe, ullinj, spinaq, kërpudha dhe peshk (përmbajnë selenium, duhen patjetër), kefiri, çaj nga karafili i egër, qumësht blete, etj.

Merrni likopenin, përbërësin kurativ që i duhet prostatës, nga: me domate, qitro, farat e shegës, rrushi, bostani, specat e kuq, shalqiri.

Merrni zinkun nga: gruri, elbi dhe thekra. Maja e birrës, arrat dhe thjerrëzat.

Merrni Vitaminën D: Kjo vitamin gjendet në qumësht, gjalpë, djathë e vezë, POR bulmeti

NUK është i rekomanduar kur një mashkull ka problem prostate.

Si alternativë vitaminën D mund ta merrni direkt nga dielli, nga lëvozhgat e vezëve pasi i zieni, i thani dhe t’i bluani (spërkasni ushqimin tuaj me një lugë kafeje nga pluhuri i lëvozhgave të vezëve), ose nga kërpudhat.

Një alternativë e mirë për vitamin D është edhe vaji i peshkut, apo peshqit e tillë, si:

Sardele, salmon, merluc, peshk ton.

Ju lutemi, hiqni dorë nga bulmeti, ushqimet e skuqura dhe mishi me dhjamë, kur jeni sëmurë me prostatë.

Brokoli, perimja më e mirë detoksifikuese që do të gjeni ndonjëherë

Çdo ditë, njerëzit janë të ekspozuar ndaj shumë toksinave të ndryshme nga ushqimi që hanë.

Këto substanca të dëmshme duhet të eliminohen nga trupi, përndryshe mund të shkaktojnë sëmundje, siç është kanceri.

Edhe pse trupi tashmë funksionon për të hequr qafe këto toksina, ende ka nevojë për një nxitje të vogël për të funksionuar në kapacitetin e tij optimal.

Për fat të mirë, ka shumë ushqime që mund të ndihmojnë në detoksifikimin e trupit.

Një nga këto është brokoli.

Ekziston një mal i provave që mbështesin efektet detoksifikuese të brokolit.

Në një nga këto studime, u konstatua se gratë post-menopauzale që hanin shumë mish të pjekur në skarë dhe të tymosur, të pasur me kancerogjene, kishin rrezik më të lartë për kancerin e gjirit.

Megjithatë, ato që konsumonin sasi më të madhe të perimeve kryqëzore si brokoli kishin një rrezik relativisht më të ulët.

Ata ia atribuan këtë efekt aftësisë së brokolit për të rritur aktivitetin e enzimeve detoksifikuese në mëlçi.

Përfitimet e detoksifikimit të brokolit shkojnë përtej kancerogjenëve në ushqim.

Ato gjithashtu shtrihen në toksinat mjedisore, si ndotësit e ajrit.

Kjo është shumë e rëndësishme pasi sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), një në tetë vdekje në mbarë botën janë për shkak të ndotjes së ajrit.

Ekspozimi ndaj ndotësve në ajër mund të çojë në dëmtim të funksionimit të mushkërive dhe rritjen e rrezikut të sulmit në zemër, astmë, si dhe lloje të tjera të sëmundjeve të mushkërive dhe të zemrës.

Një studim i fundit vlerësoi aftësinë e brokolit për të rritur detoksifikimin.

Për ta bërë këtë, ata së pari morën 291 pjesëmarrës nga një komunitet bujqësor rural në një nga rajonet më të industrializuara në Kinë dhe testuan mostrat e tyre të urinës dhe gjakut për ndotësit e thithur.

Më pas, ata i ndanë pjesëmarrësit në dy grupe.

Grupit të kontrollit iu dha një pije që përmban ujë të sterilizuar, ananas dhe lëng limoni.

Ndërkohë, grupi i trajtimit kishte të njëjtën pije, por gjithashtu përmbante pluhur të ngrirë të thatë të bërë nga lakër brokoli.

Pas 12 javësh, studiuesit përsëri analizuan mostrat e urinës dhe gjakut nga pjesëmarrësit.

Rezultatet treguan se ata në grupin e trajtimit përjetuan një rritje prej 61% në përqindjen e selektimit të benzenit në krahasim me grupin e kontrollit.

Përveç kësaj, shkalla e tyre e sekretimit akrolein kancerogjen ishte përmirësuar me 23%.

Këto përfitime detoksifikuese të brokolit mund t’i atribuohen pranisë së fitonutrientëve të quajtur: glucoraphanin, gluconasturtiian, dhe glucobrassicin.

Këto tre glukozinolate janë në gjendje të përmirësojnë hapat e ndryshëm të përfshirë në procesin e detoksifikimit të trupit, duke përfshirë aktivizimin, neutralizimin dhe eliminimin e toksinave.

Por, brokoli është vërtetuar në shumë studime shkencore se është tejet kurues për pacientët me diabet apo me probleme prostate, për të cilin ju folëm në shkrimin kryesor.

Për të marrë përfitimet optimale të detoksifikimit nga brokoli, hani më shumë lakër të kuqe përkrah tij, pasi që ato kanë deri në 50 herë më shumë antioksidantë dhe janë të pasura me glucosinolate sulforaphan dhe indol-3-karbinol që punojnë kundër kancerogjenëve.

Përfitime të tjera shëndetësore të brokolit

Duke përfshirë brokolin në dietën tuaj, mund të gëzoni gjithashtu përfitimet e mëposhtme shëndetësore:

• Ulje të sheqerit në gjak – Studimet kanë treguar se ngrënia e brokolit mund të përmirësojë ndjeshmërinë e insulinës te pacientët me diabet tip 2.

• Shëndet më të mirë të zemrës – Ushqimi i brokolit ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit të keq dhe triglicerideve që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës.

• Tretje të shëndetshme – Fibrat e larta dhe përmbajtja antioksiduese e brokolit ndihmon në funksionimin e zorrëve dhe shëndetin e tretjes.

• Rritje të imunitetit – Brokoli është i mbushur me vitaminë C, e cila është ushqyesi më thelbësor për funksionimin e imunitetit. Gjysma e një gote nga kjo perime kryqëzore jep 84% të konsumit të rekomanduar ditor të vitaminës C. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .