LGBTQI kërkon të heqë termin ‘nënë’ dhe ‘baba’, Dojna Mema ka një mesazh të fortë

Propozimi i komunitetit LGBTQI që fjala nënë të zévendésohet me “prindi që të lind” ka ndézur një debàt të madh social.

Një pjesë kanë dalë kundër kësaj kërkese, duke u shprehur se fjala “nënë” nuk mund të zévendésohet kurrë.

Para pak ditësh në ekranin e “Abc News” pati një debàt të fortë mes moderatores Blerta Tafani dhe aktivistes së komunitetit LGBTQI, Xheni Karaj.

Tafani u shpreh se e sheh shumë problematike ecurinë e familjes dhe të Shqipërisë e sheh me sképtícízëm martesën dhe familjen gày.

“Nuk funksionon jeta me dy baballarë. Merr fund jeta me një familje hòmòséksùale. Kjo është fýese kjo që thotë, lindni ju dhe për ne. Unë e héq mikrofonin, ti më fýen mua”, tha moderatorja gjatë debàtit, duke théksuar se ky grup e degjéneron shoqërinë.

Xheni Karaj u shpreh e ofénduar nga fjalët e saj dhe e konsideroi këtë deklaratë si një injòrancë të madhe.Lindni ju sa per te gjithe. Plas mes Blerta Tafani e Xheni Karaj; merr fund  jeta me ju. Ja debati - YouTube

Në lídhje me këtë debàt ka reàguar dhe moderatorja Dojna Mema. Kjo e fundit i ka dalë në mbrojtje komunitetit LGBTQ, duke u shprehur se nuk duhet të ndihen kéq nga këto fjalë, por përkundrazi duhet të qeshin me këta persona.

“Nuk mund ta besoj që kjo bisedë bëhet në televizion në vitin 2021. Së pari, fëmija nuk bën familjen. Pra, familja nuk quhet e tillë vetëm se ka fëmijë në mes. Së dyti, po gratë që nuk ripròdhohen dot ose nuk duan, janë gjithashtu shkàtërrím i kësaj shoqërie se nuk shtòjnë numrin e humanëve në ràng botëror?! Zonjë, degjenerimi i shoqërisë nuk vjen kurrë nga dashuria, por nga ndjenja e kundërt me të. Uroj vërtetë që çdo djalë apo vajzë që i përket komunitetit LGBTQ+ ‘t’i fusë një të qeshur’ kur sheh këtë video e ta marrë si satirë, se ndryshe do ishte tràgjedi e madhe”, shkruan Dojna në një postim.


Pellegrini konfirmon i pikëlluar: E humba Europianin, le të mbështesim Italinë

Kosova do të përballet sot me Gambinë në një miqësore