Mbappè dominon në Mynih: një natë rekord për francezin! Kalon Ibrahimovic dhe synon… Edinson Cavani!

Teatri i mbuluar me dëborë i Allianz Arena kurorëzon – nëse do të ishte ende e nevojshme – yllin Kylian Mbappè.

Kampioni i PSG, me dy golat ndaj një fortesës së kampionit Evropian dhe Botëror, dha një sinjal të qartë për objektivin Champions, pra Kupa me veshë të mëdhenj që nuk është fituar kurrë në histori nga skuadra franceze.

I pakontrollueshëm. Shkatërrues. Vendimtar. Përcaktimet për të përshkruar ngritjen e pandalshme të sulmuesit të lindur në 1998 tani janë duke u tretur dhe ndoshta do të ishte e përshtatshme të fillojmë të mendojmë disa të reja…

Nuk ka dyshime për faktin se jemi përballur me një fakt dhe një fenomen të afirmuar.

Në shtëpi të Bayern Mynihut, talenti i lindur në Bondy hapi dhe mbylli lojërat me dy flakë që djegin Neuer dhe ndërlikojnë mbrojtjen e kurorës në fronin e Europës për djemtë e Hansi Flick.

Një dygolësh – i dyti personal në këtë në këtë edicion të Ligës së Kampionëve – që e çon atë në 8 gola kontinental, duke tejkaluar ecurinë më të mirë personale prej 6 golave ​​të edicionit 2016-2017 kur ai ishte ende i veshur me fanellën e Monaco-s.

Dhe sa i përket rekordeve sigurisht që nuk mbaron këtu.

Me golin e 7 dhe 8 kap bashkatdhetarët David Trezeguet dhe Ben Yedder në krye të renditjes së lojtarëve francezë që kanë shënuar më shumë gola në një edicion të vetëm të Champions League.

Nata magjike në Mynih gjithashtu lejoi që Mbappè të kalonte – për sa i përket golave ​​në vlerësimin e lartë kontinental – një legjendë të klubit parizien si Zlatan Ibrahimovic i cili, në hijen e Kullës Eiffel, shkundi rrjetën në 20 raste.

Mbappe shkon në 21 gola dhe tani në mes është rekordmeni absolut Edinson Cavani i cili kryeson renditjen me 30 gola në Champions në historinë e PSG.

Nga këndvështrimi i realizimit, ky është tashmë sezoni i dytë më pjellor i karrierës së tij shumë të re me 32 gola në fletën e shënimeve në të gjitha kompeticioneve.

Ai bëri më mirë vetëm në 2018-2019 kur depozitoi 39 topa në rrjetë.

Ndjesia është se edhe ky rekord i ka ditët e numëruara…


Melisa paraljmëron: Do vijë dita që do hapen kartat për të gjithë! (VIDEO)

Gol edhe ndaj Interit, xhevahiri i ri në Serie A rritet pas çdo ndeshje. Juventusi ka opsionin e blerjes: detajet!