Më në fund shpëtuat! Kjo është Mënyra natyrale për të lu.ftuar in.feksionin në fyt dhe bajamet

In.feksioni ne fyt është një in.feksion bakterial që mund të bëjë që fyti të ndihet i lënduar dhe i fryrë. Nëse nuk trajtohet, mund të shkaktojë komplikacione të mëtejshme.

Andaj mund të provoni disa menyra natyrore në shtëpi për të gjetur lehtësim nga simptomat tuaja dhe për të rikthyer sistemin tuaj imunitar në rrugën e duhur.

1. Vitamina D

Studimet kanë treguar se Vitamina D luan një rol të rëndësishëm në mbajtjen e sistemit imunitar të fortë. Marrja e dozës tuaj të përditshme të Vitamines D mund të ndihmojë në parandalimin e in.feksionit ne fyt, si dhe në shërimin e tij.

2. Çaj bimor

Loading poll ...

Çaji bimor është ilaç i përsosuur për të zbutur fytin tuaj. Kjo mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes gjatë trajtimit të in..flamacionit. Çaji i kamomilit është i ngarkuar me antioksidantë që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjeve, ënjtjen dhe skuqjen.

Çaji i luleradhiqes është një tjetër ilaç i dobishem.Trajton in.feksionin duke i dhënë sistemit tuaj imunitar një nxitje.

3. Uthulla e mollës

Uthulla e mollës është një anti-bakterial natyral, në sajë të acidit acetik që përmban.

4. Vaj mente

Vaji i mentes është një ilaç natyral për dhimbjen e fytit. Ai përmban mentol, i cili shkakton një ndjesi ftohese në fyt dhe ka efekt qetësues në trup. Thjesht shtoni 1-2 pika vaj ne një gotë me ujë.

5.Mjalte i paperpunuar

Mjalti i papërpunuar ka fuqi shëruese, falë aftesive antibakterial. Ajo ka aftësinë për të krijuar një pengesë mbrojtëse për të parandaluar in.fektimin. Mjalti i papërpunuar gjithashtu ndihmon në nxitjen e sistemit imunitar me antioksidantë të shumtë.

Gjithashtu mund të ndihmojë në zbutjen e dhimbjes së fytit .Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .