Mënyra më e lehtë si të përgatisni vetë uthullën e mollës në shtëpi

Si të përgatisni vete ne shtepite tuaja uthullen nga mushti i molles. Ky produkt kohët e fundit është bërë shumë popullor në mbarë botën për shkak të aromës së tij dhe perberesve të dobishem.

Loading poll ...

Ky përbërës është bërë mjaft i domosdoshëm në prodhimin e një numri recetash, veçanërisht salatash të pasura. Kjo per faktin se uthulla e molles është një produkt shumë i kërkuar pasi është e vështirë për ta gjetur ose është shumë i shtrenjte.

Cfare te nevojitet:

– 1 kg mollë

– 3 lugë sheqer

– Ujë mineral

– Një copë rrobe

– Një enë qelqi e madhe

Përgatitja:

Filloni duke larë mollët tërësisht dhe duke hequr lëkurën. Me pas filloni ti prisni ato në copa të vogla. Vendosni copat në një enë qelqi dhe shtoni sheqerin dhe ujin, duke i mbuluar mollët.

Mbulojeni enën me nje copë rrobe dhe vendosni një shirit gome rreth ose një kapak.

Vendoseni enën në një vend të errët në një temperaturë midis 15 dhe 26 gradë Celsius. Mbaje atje pesë ose gjashtë javë.

Kur të kalojë kjo periudhë kohore, mollët duhet të jenë fermentuar.Pas heqjes së lëngut, derdheni në një tjetër kavanoz xhami ose në një enë qelqi tjetër dhe le të qëndrojë atje për tri ditë të tjera.

Së fundi, provoni uthullin që keni përgatitur. Sapo ta keni arritur këtë, mund të filloni të përdorni uthullen e mushti të mollës dhe ju lutemi mos harroni te na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .