Merrni dy lugë gjelle vaj kokosi çdo ditë dhe shikoni çfarë do të ndodhë me organzimin tuaj brenda një muaji

Këtu janë të gjitha arsyet përse duhet të merrni çdo ditë nga dy lugë gjelle vaj kokosi.

Nga scrubi për fytyrën deri tek maskat e pastat natyrale të dhëmbëve me bazë vaj kokosi, duket se përdorimet e këtij të fundit nuk kanë fund. Por ajo që nuk dinit është që ky vaj natyral nuk përdoret vetëm për rutinën tuaj të bukurisë, por ofron gjithashtu shumë përfitime shëndetësore.
Këtu janë të gjitha arsyet përse duhet të merrni çdo ditë nga dy lugë gjelle vaj kokosi:

Këtu janë pesë arsye të mëdha pse vaji i kokosit duhet të jetë shoku juaj më i mirë:

1. Vaji i kokosit mund t’ju ndihmojë të humbni peshë
Vaji i kokosit është i pasur me yndyrna të shëndetshme që nuk depozitohen si dhjam në zona të ndryshme të trupit ! Vaji i kokosit përbëhet nga acide yndyrore të mira, të cilat nxisin metabolizmin tuaj, transmeton “Living.al”.

2. Vetitë e vajit të kokosit 
Antibakterial – eleminon bakteret e dëmshme dhe infeksionet që këto të fundit shkaktojnë
Anti-kancerogjene – rrit imunitetin dhe ndalon shumimin e qelizave anormale
Anti-fungale – shkatërronkërpudhat dhe majat që zhvillojnë infeksionet e ndryshme
Anti-inflamator – riparon indet duke reduktuar inflamacionin
Anti-mikrobial – lufton infeksionin dhe çaktivizon mikrobet e dëmshme
Anti-oxidant – mbron organizmin nga dëmtimi i radikaleve të lira
Vetëm dy lugë në ditë nga ky vaj dhe ju keni një tolerenacë më ta madhe ndaj viruseve, baktereve e infeksioneve.

3. Vaj kokosit stabilizon sheqerin në gjak dhe mban nën kontroll nivelet e insulinës
Edhe pse është një yndyrë, vaji i kokosit në mënyrë indirekte mund të ndihmojë në kontrollin e nivelit të sheqerit në gjak dhe insulinës. Ajo ndihmon glukozën të hyjë në qelizat tuaja, duke ngadalësuar dhe reduktuar nivelet e insulinës në gjak.

4. Yndyra e mirë e vajit të kokosit ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës
Ndryshe nga vajrat e acideve yndyrore të ngopura, vaji i kokosit nuk shkakton dëme arteriale, por ndihmon për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe problemeve të tjera kardiovaskulare.

5. Lufton kërpudhat Candida
Është një kërpudhat që përhapet në të gjithë qarkullimin e gjakut dhe shfaqet në shumë forma të ndryshme, dhe vlerësohet se një nga tre amerikanë është prekur nga kjo. Candida shkakton jo pak probleme ndaj konsumoni rregullisht vaj kokosi për të luftuar kërpudhat dhe për të ndaluar atë para se të përhapet! Burimi: David Wolfe