Mos e humbni kohën dhe paratë! Me gjethet e kësaj peme mund t`i thoni lamtumirë diabetit, kolesterolit, triglicerideve dhe ulcerave !

A keni dëgjuar ndonjëherë për përfitimet që pemës se fikut? Ajo mund t’ju ndihmojnë të trajtoni diabetin, por gjithashtu të luftoni sëmundje të shumta dhe kondicione të tilla si kolesteroli, trigliceridet dhe ulcerat! Gjethet e fikut janë të pasura në fibra dhe kalcium dhe janë gjithashtu një burim i madh i antioksidantëve. Fibrat përmbajnë shumë magnez, bakër, mangan, vitamina A, B, C dhe K, acid folik, natriumi dhe zinku. At gjithashtu përmbajnë kalium që është jetike për presionin e duhur të gjakut.

Loading poll ...

Fiku faktikisht konsiderohet të jetë një agjent i fuqishëm anti-diabetik dhe anti-tumor i cili gjithashtu mund të rregullojë nivelin e kolesterolit dhe të sheqerit në gjak. Gjethet e kësaj peme mund ta trajtojnë diabetin lehtë dhe do t’ju ndihmojnë të zvogëloni rezistencën e insulinës në trupin tuaj. Diabetikët duhet të marrin ekstraktin e fikuve së bashku me mëngjesin e tyre në mëngjes, ndërsa gjithashtu një filxhan me gjethe fiku mund të ndihmojë më tej në luftën kundër sëmundjes.

– Trigliceridet dhe ulcera;

Gjethet e fikut mund të reduktojnë gjithashtu nivelin e kolesterolit, triglicerideve dhe ulçerave në trupin tuaj. Ne të gjithë e dimë se çfarë janë trigliceridet. Ata janë një lloj yndyrë i ruajtur në trup. Ato janë të nevojshme për funksionin e duhur të organeve, por shumë prej tyre rrisin ndjeshëm rrezikun e obezitetit dhe sëmundjeve të zemrës dhe madje mund të jenë fatale. Gjethet e fikut janë të shkëlqyera kundër ulcerave nëse i përtypni disa prej tyre çdo mëngjes.

Gjethet e fikut janë të pasura me fibra dhe janë një përbërës i shkëlqyer për humbjen e peshës. Ata janë rekomanduar nga ekspertë të shumtë për njerëzit e trashë që kanë nevojë për të humbur peshë menjëherë dhe janë shpesh pjesë e programeve të shpejtë humbje peshe.

Këtu është një recetë për gjethet e fikut.

Përbërësit:
Gjethe fiku
Uje

PËRGATITJA:
Mbushni një tenxhere me ujë dhe shtoni gjethet e fiku brenda. Pastaj, valojini ato për rreth 15 minuta. Pini këtë filxhan çaji dhe mbrojteni veten nga sëmundjet serioze. Pertypni 2-3 gjethe fiku çdo ditë në qoftë se ju doni të eliminoni ulcerat në trupin tuaj. Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi (Foton) e cila ndodhet direkt pas perfundimit te fjalise . Faleminderit per mbeshtetjen SHQIPE .